• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82379

با کاوش هر منطقه‌ی تاریخی و کشف یافته‌های جدید، ‌اطلاعات مربوط به آن کشفیات، معمولا پس از انجام بررسی‌های کامل، در قالب گزارشی توسط سرپرست گروه کاوش ارائه می‌شود؛ اما گاهی اخباری در گوشه‌وکنار منتشر می‌شود که هر کسی می‌تواند به صحت و سقم مطالب آن‌ها شک کند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، نمونه‌ی این اتفاق درباره‌ی «شهرسوخته» رخ داد؛ منطقه‌ای تاریخی که هرچند آثار بسیار مهم و شاخصی مانند شانه‌ی معرق یا نازک‌ترین خط‌ کش دنیا در آنجا کشف شد، اما انتشار برخی مطالب مانند پیدا شدن اجسادی در «شهرسوخته» با قدی به بلندی سه تا پنج متر، بسیار تعجب‌برانگیز است.

با جست‌وجو درباره‌ی «شهرسوخته» در اینترنت، چنین مطلبی را ممکن است بخوانید: «در اسکلت‌های کشف‌شده، افرادی با بلندی قد بین ۳ تا ۴ متر نیز کشف شده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین اسکلت‌های کشف‌شده در جهان، در شهرسوخته کشف شده که متعلق به یک مردی بین ۳۵ تا ۴۰ ساله است که دقیقا ۵ متر و ۲۱ سانتی‌متر قد داشته که این بلندترین اسکلت دیده‌شده در عصر باستان است.»

این در حالی است که یک متخصص انسان‌شناس جسمانی که اجساد به‌دست آمده از «شهرسوخته» را بررسی کرده است، ‌ با رد وجود چنین اجسادی، به خبرنگار ایسنا توضیح داد: متأسفانه برخی اخبار در سایت‌هایی که اطلاعات عمومی به مردم می‌دهند، وجود دارند که با حقیقت منطبق نیستند و این، باعثتأسف است. این مطلب کذب محض است که جسد مردی با بلندی قد بیش از ۵ / ۲ متر در «شهرسوخته» پیدا شده است.

وی ادامه داد: در برخی گورستان‌ها، حتی اسکلت‌هایی با طول دو متر و ۱۰ سانتی‌متر یا حتی دو متر و ۱۵ سانتی‌متر وجود داشته است که قد آن‌ها حتی در دنیای امروز نیز جزو موارد استثنا است، آن‌ها اختلالات ژنتیکی داشته‌اند یا به بیماری‌های ناشناخته مربوط به رشد استخوان‌ها دچار بوده‌اند و طبیعی نیست که طول قد شخصی از این بیشتر باشد.

این متخصص انسان‌شناس جسمانی با اشاره به نگهداری از یک جسد با حدود ۵ / ۲ متر قد در دانشگاه پزشکی شیراز که از استثنائات رشد استخوانی است، گفت: در میان انسان‌هایی که از نژاد ما هستند، چنین مواردی بسیار کم است. برخی می‌گویند که انسان‌های پیش از تاریخ و افرادی که بسیار پیش‌تر از ما زندگی می‌کردند، بسیار بلند قد بوده‌اند. در حالی که این یک فرضیه‌ی کاملا اشتباه است و انسان‌های آن دوران، افراد کوتاه قدی بوده‌اند.

او با بیان این‌که تغذیه‌ی مناسب باعثرشد افراد می‌شود، توضیح داد: در گذشته، تغذیه‌ی مردم خوب نبود. به همین دلیل، افراد رشد چندانی نداشتند. حتی مردم کشورهایی مانند ژاپن یا فیلیپین تا همین چند سال پیش، رشد قدی چندانی نداشتند، ولی رشد نسل امروز کاملا تغییر پیدا کرده، چون تغذیه‌ی مردم بهتر شده و امکان وجود افراد بلند قد بیشتر شده است.

فروزانفر تأکید کرد: اسکلت‌های انسانی از نظر استخوان‌بندی می‌توانند درشت باشند، اما انسان از نظر قد، با محدودیت مواجه است.

ارسال نظر