• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91422

رئیس بنیاد مستضعفان:

صادرات شرکت‌های بنیاد به ۳۲ کشور/ دستیابی به یک میلیارد دلار درآمد صادراتی‌

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: شرکت‌های بنیاد به ۳۲ کشور صادرات بالای یک میلیون یورو دارند و به صورت منظم در حال توسعه شرکت‌های خود بابت رشد‌ صادرات به کشورهای جدید هستیم.

به گزارش آژاانس خبری اقتصادتایمز، محمد سعیدی‌کیا در حاشیه مراسم دیدار با‌ سفرای جمهوری اسلامی ایران‌، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چندی پیش مقام معظم رهبری در ملاقات با مدیران نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور توصیه کردند برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی ایران در خارج از کشور، آنها باید شناخت بیشتری از اقدامات انجام شده در داخل داشته باشند، در همین راستا جلسه‌ای برگزار‌ و در این‌باره با سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف، دیدار و گفت‌وگو شد.

سعیدی‌کیا اضافه کرد: بنیاد مستضعفان و دامنه فعالیت‌های این ارگان، در خارج از کشور کمتر شناخته شده است؛ در همین راستا این جلسه را برگزار کردیم تا از مجموعه توانمندی‌ها و امکانات موجود در سایر کشورها در حوزه سرمایه‌گذاری در خارج کشور ‌از اطلاعات سفرا استفاده کنیم. 

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: در این جلسه مسئولان بنیاد مستضعفان و سفرا توضیحات خود را مطرح کردند، امیدواریم که بتوانیم توسعه صادرات که یکی از بندهای مهم اقتصاد مقاومتی است، را عملیاتی کنیم.

وی اظهار داشت: در سه سال گذشته برنامه صادرات توسط بنیاد به صورت جدی دنبال شد، در سال 95 نسبت به 94، میزان 45 درصد رشد صادرات داشتیم و در سال 96 نسبت به سال 95، میزان 48 درصد رشد داشتیم که امیدواریم این رشد ادامه یابد. 

رئیس بنیاد مستضعفان درباره ظرفیت‌های صادراتی بنیاد مستضعفان اظهار داشت: در زمینه‌هایی نظیر کشاورزی، فولاد، سیمان و دامداری توانمندی‌های بالایی داریم، ‌‌13 درصد سیمان تولیدی در کشور توسط بنیاد تولید می‌‌شود، ضمن آنکه در آینده نزدیک زنجیره کامل تولید فولاد را به تدریج تکمیل می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در زمینه گردشگری بنیاد امکانات فراوانی دارد همچنین در زمینه صنایع غذایی، عملیات توسعه در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با سایر کشورها سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم تا صادرات ما ادامه‌دار و مستمر باشد. 

سعیدی‌کیا اظهار داشت: در زمینه‌هایی نظیر نیروگاه، حفاری، روغن و روانکارها توانمندی بنیاد بسیار بالا است و این پروژه‌های تولیدی را در برخی کشورها آغاز کرده‌ایم.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: در کشور عمان، پروژه تولید روانکارها را توسط یکی از شرکت‌های بزرگ کشور که متعلق به بنیاد مستضعفان است‌ آغاز کرده‌ایم و کارخانه با مشارکت خودشان ثبت می‌کنیم، همچنین در زمینه فولاد در حال مذاکره با عمانی‌ها هستیم و در زمینه سیمان و حوزه چوب هم همکاری‌های مشترکی با عمان داریم.

وی با بیان اینکه با کشورهای عراق و قطر مذاکره‌های برای همکاری‌های مشترک داریم، اضافه کرد: بنیاد حدود 50 شرکت صادرکننده دارد‌ و صادرات ما در حال حاضر حدود 750 میلیون دلار است که با ارزآوری از طریق گردشگری به بیش از 900 میلیون دلار در سال رسیده است و در حال نزدیک شدن به رقم یک میلیارد دلار درآمد صادراتی هستیم. 

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: شرکت‌های بنیاد به 32 کشور صادرات بالای یک میلیون یورو دارند و به صورت منظم در حال توسعه شرکت‌های خود بابت رشد‌ صادرات به کشورهای جدید هستیم. 

سعیدی‌کیا درباره پیشگیری از تأثیرات تحریم‌ها اظهار داشت: یکی از کارهایی که می‌توان در مقابله با تحریم انجام داد، در بخش توسعه صادرات است، وقتی که ما با کشورهایی هم سرمایه‌گذاری مشترک‌ و هم صادرات داریم، می‌توانیم با آنها مراودات را ادامه دهیم و فرایندهای جدیدی را برای مقابله با تحریم باز کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: اگر برخی کشورها ما را تحریم می‌کنند، این بدان معنا نیست که همه دنیا ما را تحریم کرده‌اند، بلکه کشورهایی هم هستند که آمادگی همکاری با ما را دارند و ما باید مراودات اقتصادی خود را با آنها قوی کنیم تا پشتوانه رابطه خوب سیاسی ما شود.

 

ارسال نظر