• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89798

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: طی ۷ ماه اخیر در صادرات کالاهای ایرانی که مشمول تعرفه ترجیحی می‌شوند، نسبت به صادرات مشابه کالاهای ترک به ایران ما سهم بیشتری داشته‌ایم.

به گزارش اقتصادتایمزـ اکنون 7 ماه از اجرای توافق‌نامه ترجیحی 200 قلم کالا بین ایران و ترکیه می‌گذرد و در این مدت حرف و حدیث‌های زیادی مطرح شد از جمله اینکه انعقاد این توافق‌نامه به نفع ترک‌ها شده تا کالاهای ساخته‌شده خود را به ایران صادر کنند یا از این محل با کاهش قیمت کالای مرغوب ساخته‌شده خارجی، تولید داخل بیش از پیش با مشکل مواجه خواهد شد.

حتی برخی از آمارهای منتشرشده دفتر آمار ترکیه گزارش داده است که صادرات ایران به ترکیه با کاهش 30 درصدی در این مدت روبه‌رو شده است و از طرف دیگر سازمان توسعه تجارت، طی یک ماه اخیر اعلام کرد که صادرات ایران در کالاهایی که مشمول تعرفه ترجیحی شده‌اند،‌ دو برابر شده است. آمارهایی که به نظر می‌رسد با تناقضاتی روبروست.

ولی‌الله افخمی‌راد، رئیس سازمان توسعه تجارت، در این باره گفت: طی این مدت آماری که از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده، در ارتباط با تجارت ترجیحی است و حکایت از رشد بیش‌تر صادرات در اقلام ترجیحی نسبت به میزان درصد صادرات کالا در همین اقلام است.

وی تأکید کرد: با اجرای این توافق‌نامه، صادرات کالاهای ایرانی که در فهرست صادرات اقلام تجارت ترجیحی با ترکیه هستند، در مقایسه با کالاهای ترک سهم بیشتری را داشته‌ است.

ارسال نظر