• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89196

موسوی لارگانی ضمن اعتراض به واردات بی‌رویه کالاهای لوکس خبر داد:

 پیگیری طرح استیضاح وزیر صنعت پس از اتمام بررسی لایحه بودجه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کسانی که خودشان دستی بر آتش دولت در امر واردات دارند در واردات دخیل می شوند و خود یا افراد دیگر مجوز ورود کالاها را می دهند تا بتوانند از این موضوع سودی به جیب بزنند.

به گزارش اقتصادتایمز، حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو در واکنش به واردات بی رویه کالاهای غیرضروری به کشور گفت: یکی از مشکلاتی که امروز کشور ما را با چالش جدی روبه رو کرده و مقام معظم رهبری نیز در این خصوص تأکید فراوان نموده اند بحث واردات بی رویه کالاهای لوکس و کالاهای که شبیه به آن کالاها در کشور انبوه تولید می شود است.


وی افزود: ورود کالاهای لوکس و غیر ضروری به کشور باعث شده تا اشتغال در کشور کاهش و بیکاری افزایش یابد.


لارگانی بیان کرد: ورود کالاهای لوکس به کشور همچنین باعث وابستگی کشور ایران به دیگر کشورها شده است و انگیزه را از کارآفرینان و صنعت گران و تولیدکنندگان گرفته است زیرا وقتی صنعت گرا و کارآفرینان و حتی تولید کننده کاری را تولید و در بازار عرضه می کند اما به واسطه واردات بی رویه تولیدات این قشر مورد توجه مردم قرار نمی گیرد باعث می شود تا کارآفرین و صنعت گر و تولیدکننده نیروی کار خود را به دلیل پایین آمدن درآمد تعدیل کند.


وی گفت: وقتی صنعتگری از گردونه تولید خارج شود و بخواهد بار دیگر به حرفه خود باز گردد قطعا در وقفه ای که کشور با آن روبه رو شده است کشورهای قدرتمند می توانند با تحریم و تهدید کشور را با چالش مواجه کنند و در این زمان است که بیان خواهیم کرد تحریم و تهدید بر تولیدات و کشور تأثیرگذار بوده است.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وقتی واردات کشور انجام می پذیرد درآمد خوبی عاید دولت می شود و می تواند دولت با درآمد واردات مشکلاتی که در بودجه با آن مواجه است را برطرف کند و این است که دولت کمتر به دنبال مقابله با واردات بی رویه کالا مخصوصا در کالاهای غیرضروری و لوکس عکس العمل نشان می دهد.


موسوی لارگانی در ادامه گفت: کسانی که دستی بر آتش دولت دارند و در امر واردات دخیل هستند اگر شخصا خودشان در واردات نیز ورود نکنند ولی به کسانی مجوز واردات می دهند و این گونه رفتار کردن برخی مسئولان دولت باعث می شود تا تولید کالاهای که منابع اولیه آنها در کشور است کاهش پیدا کرده و زمینه برای سوءاستفاده رانت در کشور افزایش یابد.


وی در رابطه با نظارت مجلس بر عملکرد وزارتخانه ها نیز گفت:  مجلس همواره در خصوص ورود کاهای بی رویه از وزارتخانه های دولت به خصوص وزیر صنعت معدن و تجارت سوالاتی را مطرح و تذکراتی را ارائه کرده است و در حال حاضر نیز طرح استیضاح وزیر صنعت معدن و تجارت در مجلس مطرح است و بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه کشور طرح  استیضاح وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح خواهد بود.

ارسال نظر