• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88865

در هفته منتهی به ۲۷ تیر ماه؛

افزایش قیمت در ۵ گروه کالایی / گوشت مرغ ارزان شد + جدول

اقتصادتایمز: متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران و در هفته منتهی به ۲۷ تیر ماه ۹۳ برای ۱۱ گروه کالایی اعلام شد.

به گزارش اقتصادتایمز، بانک مرکزی گزارش متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران و در هفته منتهی به ۲۷ تیر ماه ۹۳ را برای ۱۱ گروه کالایی در قالب ۴۲ قلم کالا اعلام کرد که بر اساس آن نرخ پنج گروه کالایی نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ چهار گروه کالایی افت یافت و قیمت دو گروه دیگر ثابت ماند.

بر همین اساس نرخ لبنیات، حبوب، سبزی های تازه، قندو شکر و چای افزایش و نرخ تخم مرغ، برنج، میوه های تازه و گوشت مرغ کاهش و نرخ گوشت قرمز و روغن نباتی ثابت ماند.

بنابر اعلام بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۷ تیر ماه سال جاری قیمت لبنیات ۴.۲ درصد، حبوبات ۰.۲ درصد، سبزی های تازه ۱.۲ درصد، قند و شکر ۰.۱ درصد و چای ۳.۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن گران شده است.

این در حالی است که قیمت تخم مرغ ۱۰.۴ درصد، برنج ۰.۱ درصد، میوه های تازه ۰.۳ درصد و گوشت مرغ ۱.۶ درصد کاهش داشته و نرخ روغن نباتی و گوشت قرمز ثابت مانده است.

** لبنیات و تخم مرغ

متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به بیست و چهارم تیرماه به گونه ای بود که در گروه لبنیات قیمت پاستوریزه ۱۵.۹ درصد افزایش یافته اما بهای پنیر غیر پاستوریزه و پاستوریزه به ترتیب ۰.۳ و ۱.۲ درصد کاهش یافت و سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود.

در عین حال تخم مرغ با کاهش قیمت ۱۰.۴ درصدی شانه ای ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان فروش رفت.

** برنج و حبوبات

در این هفته در گروه برنج قیمت برنج داخله درجه یک ۰.۱ درصد کاهش یافت و بهای برنج داخله درجه دو ثابت ماند. در گروه حبوبات نیز قیمت نخود ۰.۱ و لپه نخود ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

اما بهای لوبیا چشم بلبلی و لوبیا قرمز هر یک ۰.۲ درصد و لوبیا سفید ۰.۱ درصد کاهش داشت. قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

** میوه ها و سبزی های تازه

در هفته گذشته در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن ها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه شد. میوه های سطح شهر اغلب مرغوب و تازه بودند که در گروه میوه های تازه بهای سیب گلاب ۰.۸ درصد، آلو ۱.۳ درصد و انگور ۱۱.۱ درصد کاهش یافته اما قیمت سایر اقلام این گروه بین ۳ تا ۳.۴ درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه نیز بهای خیار ۵.۲ درصد، گوجه فرنگی ۲.۵ درصد و سبزی های برگی ۰.۲ درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۰.۶ تا ۱.۵ درصد کاهش یافت.

** گوشت مرغ و گوشت قرمز

در هفته مورد بررسی بهای گوشت گوسفند ثابت بود. همچنین قیمت گوشت تازه گاو و گوساله ۰.۱ درصد و گوشت مرغ ۱.۶ درصد کاهش یافته است.

** قند، چای، شکر و روغن

در این هفته بهای قند و شکر هر یک معادل ۰.۱ درصد و چای خارجی ۳.۳ درصد افزایش داشت اما قیمت انواع روغن بدون تغییر بود.

ارسال نظر