• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88613

رئیس انجمن ملی سیب زمینی:

دلایل کاهش نیافتن قیمت سیب‌زمینی در بازار / قیمت‌ها متعادل خواهد شد

اقتصادتایمز: رئیس انجمن ملی سیب زمینی ایران گفت: کاهش تولید در سال گذشته و نیز افزایش قیمت تمام شده واردات باعثشده تا قیمت سیب‌زمینی در بازار به کیلویی ۴۰۰۰ تومان برسد.

به گزارشاقتصادتایمز، محمد رحیم نیازی، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، به بررسی دلایل افزایش قیمت سیب‌زمینی در ماه‌های اخیر پرداخت و گفت: کشاورزان ما در سال های گذشته، مخصوصاً در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ بسیار متضرر شدند و به همین دلیل در سال ۹۲ سطح زیر کشت این محصول ۱۵۰ تا ۱۵۴ هزار هکتار کاهش یافت، همین کاهش سبب کم شدن تولید و در نتیجه عرضه این محصول به بازار شده است.

وی ادامه داد: همچنین در برخی از استان‌ها همانند جیرفت، سیب‌زمینی زمستانه دچار سرما زدگی شد؛ همچنین در برخی کشورهای حاشیه به دلیل افزایش قیمت دلار، قیمت تمام شده واردات بیشتر شده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب‌زمینی ایران افزود: بالا بودن نرخ ارز حتی موجب شده است تا قیمت ادوات کشاورزی افزایش یابد و بدین ترتیب کاهش تولید در سال گذشته و نیز افزایش قیمت تمام شده واردات باعثشده تا قیمت سیب‌زمینی در بازار به کیلویی ۴۰۰۰ تومان برسد.

نیازی در پاسخ به این سوال که آیا نباید انتظار کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار را داشته باشیم، گفت: انشاالله با برنامه‌ریزی که در وزارت جهاد کشاورزی برای واردات بذر پایه قوی انجام شده است، در سال ۹۳ یک سطح زیر کشت معقول خواهیم داشته تا قیمت‌ها نیز متعادل شود.

وی تصریح کرد: منظور از قیمت متعادل، قیمتی است که هم مصرف کننده از آن راضی باشد و هم تولیدکننده متضرر نشود و این به نفع مملکت و جامعه تولیدی ما خواهد بود.

ارسال نظر