• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88066

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با رد این اظهارنظر که توسعه صنعت فولاد در ایران اقتصادی نیست، گفت: ممکن است مشکلات زیست محیطی در صنعت فولاد داشته باشیم اما نمونه همین مشکلات در بخش معدن و به ویژه سنگ‌آهن کشور وجود دارد.

به گزارشاقتصاد تایمزبهادر احرامیان در گفت‌وگو باایسنا، با واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی از فعالان سنگ‌آهن مبنی بر اینکه صنعت فولاد صنعتی مرده بوده و آلایندگی زیادی دارد پس نباید در آن سرمایه‌گذاری کنیم، توضیح داد: اعتقاد دارم که مباحثاقتصادی باید در فضای آرام مطرح شوند و باید از ارائه اظهارنظرهای غیرکارشناسی خودداری کنیم.

او با اشاره به اینکه اختلافات بین فولادسازان و سنگ‌آهنی‌ها قابل حل است، گفت: صنعت فولاد صنعتی سودده بوده که اگر درست در آن کار شود ارزش افزوده‌ زیادی برای کشور دارد. شاید برخی واحدهای فولادی مشکلاتی داشته باشند اما واحدهای با عملکرد مناسب در این حوزه نیز داریم. بنابراین باید صنعت فولاد را به صورت کلی بررسی کرد.

احرامیان عنوان کرد: در بخش معدن هم یک سری معادن داریم که مسائل محیط زیستی را رعایت نمی‌کنند و استخراج اصولی ندارند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه می‌توانیم با استفاده از فناوری‌های روز آلایندگی و مصرف آب را در صنعت فولاد در کشور به حداقل برسانیم، گفت: به نظر من در بین فعالان صنعت سنگ‌آهن کارشناسانی هم وجود دارند که مانع از مطرح شدن مباحثی مانند مرده بودن صنعت فولاد شوند. البته اظهارنظر آزاد است و هر کسی می‌تواند حرف خود را بزند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از پیشرفته‌ترین کشورها تا عقب‌مانده‌ترین کشورهای جهان همگی فولاد تولید می‌کنند، گفت: ‌ اینکه ما در صنعت فولاد مزیت نداریم حرف غیرکارشناسی است. هم‌اکنون صنعت فولاد توانسته به روش‌هایی دست پیدا کند که مصرف آب خود را به حداقل برساند و اثرات تخریب محیط زیست را نیز به شدت کاهش دهد.

او با اشاره به اینکه صنعت فولاد و سنگ‌آهن لازم و ملزوم یکدیگر هستند، اظهار کرد: به نظر می‌رسد مسائل مطرح شده از سوی برخی فعالان صنعت سنگ‌آهن با دید کوتاه‌مدت بوده و این دوستان باید مسائل بلندمدت را نیز در نظر بگیرند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در عین حال با اذعان به برخی مشکلات تحمیل شده به برخی فولادسازان بزرگ کشور گفت: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که امتیازات داده شده به فولادسازان بزرگ را از آنها بگیریم و در عین حال به آنها اجازه ندهیم قیمت محصولاتشان را واقعی کنند.

احرامیان افزود: همچنین فولادسازان بزرگ با مسائلی مانند نفرات اضافی تحمیل شده به آنها برای استخدام، هزینه‌های سنگین باشگاه‌های ورزشی و امثال آن مواجهند که اگر این مسائل حل شوند آن وقت می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت خرید سنگ‌آهن آنها نیز رقابتی شود.

ارسال نظر