• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87418

یک کارشناس بازار مسکن:

پرداخت وام ۵۰ میلیونی به خریداران تورم‌زاست / من زیاد خوش‌بین نیستم

اقتصادتایمز: احمدرضا سرحدی با اشاره به خبر افزایش وام خرید مسکن به ۵۰ میلیون تومان اظهار داشت: پرداخت وام خرید مسکن به خریداران باعثتورم در بازار می‌شود و در بازار فعلی وام ساخت و قابل انتقال یکی از بهترین وام‌هاست.

احمدرضا سرحدی با اشاره به خبر افزایش وام خرید مسکن به ۵۰ میلیون تومان اظهار داشت: پرداخت وام خرید مسکن به خریداران باعثتورم در بازار می‌شود و در بازار فعلی وام ساخت و قابل انتقال یکی از بهترین وام‌هاست.

به گزارشاقتصادتایمز، احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» گفت: وام مسکن باید به گونه‌ای باشد که به خانه دار شدن افرادی که خود نقدینگی کافی برای خرید مسکن را در اختیار ندارند، کمک کند. همانگونه که در تمام دنیا رایج می‌باشد، این وام به صورت معناداری در قیمت خرید خانه اثر می‌گذارد.

وی افزود: حتی در کشورهای پیشرفته گاهی تا ۹۰ درصد از قیمت یک ساختمان وام پرداخت می‌شود. بازپرداخت این وام‌ها هم به گونه‌ای است که متناسب با میزان اجاره خانه‌هاست. در گذشته میزان این وام‌ها بسیار مناسب بود، اما بعدها با توجه به افزایش میزان تورم و ثباتی که در حجم وام ها به وجود آمد، این تعادل بر هم خورد. بنابراین یک وام‌ها بی‌معنا بود و ما شاهد خرید و فروش این وام‌ها در بنگاه ها بودیم.

این کارشناس مسکن با اشاره به تاثیرات اقتصادی افزایش قیمت وام مسکن، ادامه داد: در صورت ارائه این وام در بازاری مانند کشور ما که شاهد وجود اضافه تقاضا هستیم، افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن پدیده‌ای قابل انتظار خواهد بود. به همان صورتی که در سال‌های گذشته به همان میزان افزایش وام مسکن، قیمت‌ها نیزتوسط مالکان افزایش می‌یافت.

سرحدی گفت: بنده و اغلب کارشناسان بر این اعتقادیم برای حل مشکلات موجود در بازار مسکن بهتر است این وام‌ها به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن داده شود و به گونه‌ای باشد که اقساط به خریدار منتقل شده و توسط وی پرداخت شود. این مسئله دو فایده دارد. اول آن که تولید مسکن بالا می‌رود، یعنی طرف عرضه و از طرف دیگر جوابگوی خریداران و طرف تقاضا خواهد بود.

وی افزود: با وجود افزایش مبلغ وام مسکن به ۵۰ میلیون تومان، بازهم به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت و مصالح ساختمانی این مبلغ چندان مناسب نیست و باید میزان وام اختصاصی به ساخت و ساز بیشتر باشد، مخصوصا در کلان شهری مانند تهران.

این کارشناس اظهار داشت: ادعا شده این وام‌ها از طریق سپرده‌گذاری داده شود و سود این وام‌ها بخشی توسط سپرده‌گذار و بخشی از آن را دولت تقبل کند. اگر این کار شود که بعید می‌دانم، خیلی خوب است.
احمدرضا سرحدی به این موضوع تاکید کرد که بهترین نحوه پرداخت این وام‌ها پرداخت به سازندگان می‌باشد که در نتیجه آن میزان تولید افزایش پیدا کند، قیمت‌ها تثبیت شود و خریداران بتوانند با قیمتی مناسب خانه را خریداری کند.

ارسال نظر