• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86901

با وجود روند نزولی تجارت ایران و امارات در ۹ ماهه سال جاری اما این جزیره کوچک خلیج فارس همچنان دومین شریک تجاری کشورمان محسوب می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۲ صادرات ایران به امارات از نظر وزنی ۳۵.۸۱ درصد افزایش اما از نظر ارزشی معادل ۲۱.۲۷ درصد کاهش یافت. در این مدت ایران ۴.۳۴۲ میلیون تن کالا به ارزش تقریبی دو میلیارد و ۶۸۲ میلیون دلار به امارات صادر کرد. به این ترتیب امارات در ۹ ماهه امسال پس از چین و عراق سومین بازار بزرگ صادراتی ایران بود. سهم این کشور از صادرات غیرنفتی ایران در مدت زمان یادشده از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب به ۷.۳۸ و ۱۱.۷۲ درصد رسید.

در همین حال واردات ایران از امارات نیز در ۹ ماهه امسال از نظر وزنی با کاهش ۲۶.۴۰ درصدی به ۳.۸۵۲ میلیون تن و از نظر ارزشی با افت ۱۲.۸۱ درصدی بالغ بر شش میلیارد و ۹۵۵ میلیون دلار شد.

امارات در این مدت زمان اصلی‌ترین مبدا واردات کالا به ایران بود. همچنین سهم این کشور از واردات ایران از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب به ۱۷.۱۹ و ۲۰.۹۱ درصد رسید.

با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که مجموع حجم و ارزش تجارت غیرنفتی ایران و امارات در ۹ ماهه امسال به ترتیب به ۸.۱۹۴ میلیون تن و ۹ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار رسید. بنابراین امارات بعد از چین به دومین شریک تجاری ایران در مدت زمان یادشده تبدیل شد.

ارسال نظر