• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86615

وزیر راه و شهرسازی:

انتقال پایتخت نیاز به مطالعات جامع دارد / هزینه ۱۵ هزار میلیارد تومانی در سال ۶۹

اقتصادتایمز: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه انتقال پایتخت نیاز به مطالعات جامع در ابعاد مختلف دارد، گفت: هزینه پیش بینی شده برای انتقال پایتخت در سال ۶۹ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه انتقال پایتخت نیاز به مطالعات جامع در ابعاد مختلف دارد، گفت: هزینه پیش بینی شده برای انتقال پایتخت در سال ۶۹ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

به گزارشاقتصادتایمز، عباس آخوندی که مامور انجام مطالعه و بررسی طرح انتقال پایتخت شده است، در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح انتقال پایتخت، بیان داشت: برای انتقال پایتخت فقط دلایل زلزله و یا آلودگی هوا کفایت نمی کند بلکه باید مجموعه ای از دلایل گسترده از لحاظ اقتصادی، فنی، سیاسی و دفاع غیر عامل در نظر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: انتقال پایتخت فعلا ایده است و هفته آینده گروهی را برای شروع بررسی و مطالعه در این خصوص تععین می کنم که این گروه وظیفه خواهند داشت و ضمن بازنگری مطالعات گذشته، نمونه های بین المللی را نیز بررسی کنند و در همکاری با مجلس جهات مختلف موضوع نیز دیده شود.

آخوندی یادآور شد: موضوع انتقال پایتخت در ایران نیز از اواخر دهه‌ ۶۰ سابقه دارد و بررسی دقیق آن نیاز به زمان زیادی دارد و در مجلس برای مطالعه و بررسی این طرح دوسال زمان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در این خصوص گفت: کشورهایی که تغییر فیزیکی پایتخت را انجام داده اند فرایند های تصمیم گیری را نیز اصلاح کرده اند چون اگر اینطور نباشد تمرکز منابع و انسان ها در جای جدید نیز شکل می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: انتقال پایتخت فقط تغییر فیزیکی آن نیست بلکه بحث‌های دیگری هم‌چون تغییر در فرآیند تصمیم‌گیری نیز مهم است که نیازمند تمرکز زیادی است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نظر وی درخصوص انتقال پایتخت تصریح کرد: نیاز به پیش‌داوری در مورد نتایج بررسی ها نیست. آخوندی با بیان اینکه در مطالعات گذشته ۱۲ سال زمان برای انتقال پایتخت پیش بینی شده بود، افزود: در این باره باید با مردم هم گفتگو کنیم و نمی توان پشت درهای بسته برای انتقال پایتخت تصمیم گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هزینه پیش بینی شده برای انتقال پایتخت در سال ۶۹ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بود که درآن زمان نرخ دلار کمتر از ۱۰۰۰ تومان بود. آخوندی افزود: نمی توان به ارقامی که برای انتقال پایتخت اعلام می شود اعتماد کرد و با بررسی ها، حتما مردم را در جریان پیشرفت کار قرار خواهیم داد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص درباره فروش تراکم در تهران گفت: برنامه ما درباره فروش تراکم در تهران اجرای قانون است. همچنین طرح جامع و طرح تفصیلی نقشه ای است که حقوق مردم را در شهر نسبت به یکدیگر مشخص می کند و با پایبندی به قانون باید تلاش کنیم قانون را که ضامن عدالت و تامین سلامتی مردم است، اجرا کنیم.

ارسال نظر