• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85225

وزیر بازرگانی اندونزی گفت که توافقنامه بالی تاکیدی بر نقش سازمان جهانی تجارت بود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، از مالزی، گیتا ویرجاوان، وزیر بازرگانی اندونزی که کشورش طی چند روز گدذشته میزبان نهمین اجلاس وزیران سازمان جهانی تجارت بود، اظهار کرد: رسیدن به توافق در اجلاس بالی بر نقش سازمان جهانی تجارت به عنوان یک محل مناسب برای انجام گفت‌وگوهای تجاری چندجانبه تاکید کرد. وی که ریاست کنفرانس وزیران سازمان جهانی تجارت را نیز بر عهده داشت، تصریح کرد: این توافق همچنین نشان داد که سازمان جهانی تجارت همچنان در تجارت جهانی نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی افزود: تنها از طریق گفت‌گوهای تجاری چندجانبه است که کشورهای فقیر و ضعیف جهان هم می‌توانند از تجارت بین‌المللی ذینفع باشند، بنابراین کاری که ما در سازمان جهانی تجارت انجام می‌دهیم حیاتی است.

وزیر بازرگانی اندونزی بیان کرد: توافق حاصل شده در اجلاس بالی برای میلیاردها فقیر در سراسر جهان امنیت غذایی به بار خواهد آورد، هزاران میلیارد دلار به اقتصاد جهان تزریق خواهد کرد و در همین حال به کشورهای کمتر توسعه یافته کمک خواهد کرد تا از سیستم تجاری چندجانبه بهره بیشتری ببرند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که سازمان جهانی تجارت روز گذشته(شنبه) با موافقت ۱۵۹ وزیر بازرگانی کشورهای عضو این سازمان که در جزیره بالی اندونزی گرد هم آمده بودند، به نخستین توافق اصلاحات تجاری دست پیدا کرد. این توافق پس از اینکه کوبا در آخرین دقیقه از تهدید برای وتوی بسته تدابیر مورد بحثدست کشید، حاصل شد.

این مذاکرات که سه شنبه هفته گذشته آغاز شده بود، با امتناع کوبا از پذیرش توافقی که به برداشتن تحریم آمریکا علیه این کشور کمک نمی‌کند، نزدیک بود به شکست تبدیل شود اما کوبا در آخرین لحظه برای مصالحه با آمریکا توافق کرد.

ارسال نظر