• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85201

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: امضای پیمان جدید سازمان تجارت جهانی(WTO) خبر مسرت بخشی برای سه چهارم از کشورهای دنیا بود اما متأسفانه اصلاً خبر خوبی برای ایران نبود و هیچ نفعی برای کشور ما در بر ندارد زیرا یک دلار از یک تریلیون دلار هم نصیب ما نخواهد شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل ازایسنا، محمدرضا سبزعلیپور درخصوص امضای پیمان تجاری سراسری جهانی اظهار داشت: باتوجه به برگزاری مجمع عمومی سازمان تجارت جهانی(WTO) با حضور مقامات ارشد ۱۵۹ کشور عضو در بالی اندونزی، پس از سالها گفت‌وگو و رایزنی مقامات سازمان تجارت جهانی با کشورهای عضو، بالاخره پیمان جهانی درخصوص گسترش تجارت بین اعضاء به امضای ۱۵۹ کشور عضو رسید که امضای این پیمان جدای از روان سازی تجارت کشورهای عضو، نوعی پیروزی و موفقیت برای سازمان تجارت جهانی نیز محسوب می‌شود. وی افزود: بر اساس این توافقنامه، کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی از طریق تسهیل تشریفات گمرکی می‌توانند سهمی از یک تریلیون دلار سودی که برای اقتصاد جهانی به وجود خواهد آمد را داشته باشد. ضمن این‌که اجرایی شدن این پیمان موجب اشتغال بیش از ۲۰ میلیون نفر کارجو در سراسر جهان خواهد شد. همچنین این پیمان به فقیرترین کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی توانایی خواهد داد تا با معافیت از عوارض گمرکی، کالاهای تولیدی خود را آسان تر به فروش برسانند.

علیپور تصریح کرد: امضای پیمان جدید سازمان جهانی تجارت خبر مسرت بخشی برای سه چهارم از کشورهای دنیا بود اما متأسفانه اصلاً خبر خوبی برای ایران نبود و هیچ نفعی برای کشور ما در بر ندارد زیرا یک دلار از یک تریلیون دلار هم نصیب ما نخواهد شد زیرا تا زمانیکه کشور ایران وارد دهکده جهانی تجارت نشده و به عضویت WTO درنیاید هیچ سهمی از تجارت جهانی را بدست نخواهد آورد و کشورهای قدرتمند دنیا و ۱۵۹ عضو سازمان تجارت جهانی، ایران را بطور جدی به بازی نخواهند گرفت. هرچند اطمینان دارم که پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی در هاله ای از ابهام فرو رفته و عضویت کشورمان در سازمان تجارت جهانی طی ۱۰ سال آینده تقریباً غیرممکن است.

وی تأکید کرد: مهمترین موانع اصلی در پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، رأی منفی آمریکا است که باعثمی‌شود تا اجماع لازم به سود ما بوجود نیامده و پذیرش ایران مورد موافقت قرار نگیرد. واقعیت را نباید کتمان کرد زیرا آمریکا از نظر اقتصادی بسیار قدرتمند و برهمین اساس غالب اعضاء نیز از آن کشور حرف شنوی دارند. مخالفت این کشور بر تصمیم سایر کشورها بسیار تأثیرگذار است.

او خاطرنشان کرد: البته جدای از آمریکا، حتی اگر یک عضو ضعیف هم با پذیرش ایران مخالفت کند باز هم عضویت ایران در دستور کار WTO قرار نمی‌گیرد. بطور مثال عضویت کشور بزرگی همچون روسیه در دستان کشور کوچک گرجستان محبوس شده بود که بالاخره با پادرمیانی قدرتهای بزرگی همچون آمریکا پس از ۱۸ سال این گره باز شد و عضویت روسیه مورد موافقت قرار گرفت. حال جدای از آمریکا و همپیمانان اروپایی اش، رژیم هصیونیستی نیز در برابر عضویت ایران قرار دارد که باتوجه به اختلافات ریشه ای و اعتقادی ایران با دولتمردان صهیونیست و درخواست مکرر دولت ایران درخصوص محو آن کشور از صحنه روزگار، به طور حتم وجود آن کشور مانع بزرگی بر سر راه عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

وی با بیان این‌که برای رفع این مانع یا باید از اصول اعتقادی و شعارهای داده شده کوتاه بیائیم یا فعلاً عطای عضویت ایران در WTO را به لقایش ببخشیم افزود: بالاخره آمریکا و همپیمانانش از این مسئله به عنوان حربه ای سیاسی علیه ایران سود خواهند جست. با این تفاسیر برخی دیدگاه ها در آمریکا نیز با انگیزه های سیاسی از عضویت ایران در این سازمان حمایت می‌کنند. لکن اعتقاد بر این است که قرار گرفتن ایران در لیست انتظار پیوستن به WTO متضمن منافع آمریکاست.

سبزعلی‌پور ادامه داد: البته در شرایط فعلی حتی برخی از بنگاههای اقتصادی این کشور و صاحبان صنایع بزرگ نیز مخالفت آمریکا با عضویت ایران در سازمان را بیش از همه به ضرر آمریکا و به نفع اروپا ارزیابی می کنند. با این همه بیش از هفت سال است که ایالات متحده آمریکا از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی جلوگیری می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اعمال تحریمهای خارجی افزود: درکل چنانچه در فضای پرتنش سیاسی قرار داشته باشیم با سخت گیریهایی در روند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی مواجه می‌شویم که در این راستا اعمال تحریمها نیز باعثتاخیر در روند این الحاق خواهد شد که آن وقت ایران باید شرایط سختگیرانه تری را برای این الحاق بپذیرد. البته یکی از مهمترین توصیه های مسئولان سازمان تجارت جهانی به همه کشورهایی که خواهان عضویت هستند این است که این کشورها اول حمایت سیاسی کشورهای عضو را جلب کنند. پس در این بین طبیعی است زمانی که تنش سیاسی با دنیا و به خصوص کشورهای مهم و اثرگذار داشته باشیم از حمایت سیاسی آنها نیز محروم هستیم و اینکه فکر کنیم در هنگام مذاکره، هرچند مشکلات سیاسی عمیق با ایران دارند حتماً هنگام مذاکره این مشکلات را فراموش و بدون ملاحظات سیاسی در خصوص مسایل تجاری با ما مذاکره میکنند کاملاً در اشتباه بوده و فکری غلط در سر داریم.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران خاطرنشان کرد: توافق کشورهای عضوWTO و امضای پیمان تجاری فواید زیادی را برای اقتصاد جهان درپی خواهد داشت و از این پس تجارت بین کشورهای عضو روانتر از گذشته انجام خواهد شد و سطح مبادلات تجاری از نظر حجم و هم بابت رقم رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد و لیکن کشورهای عضو این سازمان فقط باهم تجارت خواهند کرد و رفته رفته از معامله و داد و ستد با کشورهای غیر عضو همچون ایران پرهیز خواهند کرد. نکته مهم این است که اگر این پیمان به درستی اجرا و به اهداف پیش بینی شده دست یابد موفقیت بزرگی برای سازمان تجارت جهانی محسوب خواهد شد و قدرت این سازمان را بیش از پیش افزایش خواهد داد، اما چنانچه پیمان تجاری جدید از قوه به فعل تبدیل نشده و به اهداف خود دست نیابد ضربه محلکی بر پیکره سازمان تجارت جهانیWTO وارد خواهد کرد و شاید ادامه فعالیت این سازمان در آینده را نیز در هاله ای از ابهام فرو ببرد.

ارسال نظر