• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84712

رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در همایش بین المللی صنعت خودرو تاکید کرد که مدیران صنعت خودرو کشور در نظر داشته و دارند چه با تحریم و چه بدون تحریم، این صنعت را اداره کنند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، غلامرضا شافعی با بیان این که در سال ۲۰۰۳ قراردادی بین روسای جمهور ایران و فرانسه امضا و از سال ۲۰۰۴ اجرایی شد، افزود: این قرارداد تا سال ۲۰۱۴ اعتبار داشت و فرانسوی ها حق نداشتند از هیچ تحریمی تبعیت کنند؛ ما امیدواریم شرکتهای خارجی که پیش از این با صنعت خودروی ایران همکاری می‌کردند و در تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران شرکت کردند، امروز از شرایط جدیدی که در فضای سیاسی پدیدآمده استفاده کرده و گذشته را جبران کنند.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در صنعت قطعه سازی ایران ایجاد شده و قطعه سازان خارجی می توانند ضمن همکاری با قطعه سازان ایرانی، در سهیم کردن بازارهای خارجی به شرکا ایرانی خود کمک کنند.

شافعی ادامه داد: بازار خودروی ایران بازاری شیرین و جذاب است و در منطقه ای قرارداریم که سوخت‌های فسیلی تا مدت‌های طولانی در آن تولید و مصرف خواهد شد بنابراین، ایران با وجود پتانسیل‌ها و مزیت‌هایی که دارا می باشد، می تواند کانونی برای بازار خودروی منطقه خاورمیانه و قفقاز باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در سال ۲۰۱۱ صنعت خودروی ایران توانست ۱.۶ میلیون خودرو تولید کند که هم بازار داخلی را تامین کرد و هم تعدادی صادرات داشت و این میزان می تواند به سه میلیون دستگاه برسد که یک میلیون دستگاه از آن قابل صدور به بازارهای منطقه و کشورهای اطراف ایران باشد.

وی عنوان کرد: در این همایش جای بانک ها و همچنین سازمان تامین اجتماعی خالی است و آنها باید بدانند که خودروسازان ایرانی با وجود همه مشکلات، حتی یک کارگر خود را اخراج نکردند و سعی کردند باری بر دوش بیمه های اجتماعی نباشند در همان حال شاهد بودیم که شرکت پژو همکار فرانسوی ایران خودرو در همین زمان هزاران تن از کارگران خود را اخراج کرد.

او با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با مدیرعامل صندوق توسعه ملی اظهار کرد: مدیرعامل این صندوق معتقد است این صندوق به عنوان یک صندوق توسعه ای آمادگی دارد با ایدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای همکاری کند.

وی افزود: بر این اساس در صورت ارائه طرح های بزرگ‌ملی با توجیه اقتصادی از سوی بخش خصوصی در حوزه خودرو و با مشارکت ۸۰ درصدی آنها، حمایت مالی این طرح ها از سوی صندوق توسعه ملی انجام خواهد گرفت.

رییس هیات عامل ایدرو با بیان این که در حال حاضر مزیت های زیربنایی مناسبی در ایران برای توسعه صنعت خودرو فراهم است، خاطرنشان کرد: انتظار می رود با وجود سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته و همچنین وجود دانش آموختگان کافی و ماهر در این حوزه، شرکت‌هایی که در شرایط تحریم آنچنانکه باید، با ما همکاری نمی کردند، با زبان احترام با شرکای ایرانی خود سخن بگویند و در همکاری خود پایبند بمانند و خودروسازان ایرانی نیز باید در این مسیر به تعهدات خود عمل کنند.

ارسال نظر