• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84683

در هشت ماهه سال جاری ۲۴ میلیارد و ۶۰۵ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل۱۲.۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، میزان وزنی صادرات غیرنفتی ۵۶ میلیون و ۸۴۴ هزار تن بوده که ۷.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. سنگ‌آهن به ارزش ۹۰۹ میلیون دلار، متانول به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار و قیرنفت به ارزش ۷۱۹ میلیون دلار از عمده‌ترین اقلام صادراتی در این مدت بودند.

در این مدت از مجموع صادرات غیرنفتی کشور چهار میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار میعانات گازی، شش میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار محصولات پتروشیمی و ۱۳ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشت.

بیشترین میزان کالاهای صادراتی در این مدت به کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان صادر شده است.

در هشت ماهه امسال میزان صادرات کشورمان به چین چهار میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار، به عراق سه میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار، به امارات دو میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار، به هند یک میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار و به افغانستان یک میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بوده است.

در هشت ماهه سال جاری ۱۸ میلیون و ۹۲۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۸ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار وارد کشور شد که این میزان به لحاظ وزن ۳۰ درصد و از حیثارزش ۲۲.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی در این مدت شامل برنج به ارزش یک میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار، کنجاله سویا به ارزش یک میلیارد و ۵۷ میلیون دلار، گندم به ارزش ۷۵۱ میلیون دلار، ذرت به ارزش ۷۴۵ میلیون دلار و وسایل نقلیه با موتور پیستونی درونسوز با حجم سیلندر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سانتیمتر مکعب به ارزش ۶۳۴ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در این مدت به ترتیب امارات، چین، هند، کره و ترکیه بودند.

در این مدت پنج میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار کالا از امارات، پنج میلیارد و ۵۳۹ میلیون دلار از چین، دو میلیارد و ۶۰۷ میلیون دلار از هند، دو میلیارد و ۳۸۹ میلیون دلار از کره و دو میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار از ترکیه وارد کشور شد.

ارسال نظر