• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83080

رییس سازمان ملی استاندارد ایران از مخالفت این سازمان با حذف کامل طرح ایران کد خبر داد و گفت: قرار است هفته آینده جلسه‌ای را با سازمان توسعه تجارت درباره طرح جایگزین ایران کد داشته باشیم.

به گزارشاقتصاد تایمزنظام‌الدین برزگری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح ایران کد طبق قانون به منظور شناسایی کالاهای وارداتی به کشور اجرایی شده است، گفت: اگر قرار بر حذف ایران کد باشد باید حتما برنامه‌ جایگزینی برای آن داشته باشیم.

وی گفت: هدف از اجرای ایران کد این بود که کالاهایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شوند، نشان‌دار شوند و کالاهای غیررسمی و قاچاق نیز مشخص شوند. اکنون اگر وزارت صنعت و تجارت قصد حذف ایران‌کد را داشته باشد، باید برای آن طرح جایگزین ارائه دهد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است هفته آینده با افخمی و همکارانش در سازمان توسعه تجارت در سازمان استاندارد جلسه‌ای داشته باشیم و در آن جلسه درباره دلایل حذف ایران کد و احیانا برنامه جایگزین آن بحثکنیم.

برزگری با تاکید بر اینکه ما با حذف کامل ایران کد بدون اجرای برنامه جایگزین مخالفیم، درباره حذف طرح شبنم نیز اظهار کرد: طرح شبنم دارای اشکالاتی بود که باید این اشکالات برطرف شود اما با حذف کامل آن مخالفیم.

براساس این گزارش، چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد شدید از طرح‌های ایران کد و شبنم گفت: اجرای این دو طرح مشکلات زیادی را برای تجارت خارجی کشور بوجود آورده است.

به گفته وی به ویژه اجرای طرح شبنم عملا باعثبه رسمیت شناخته شدن کالاهای قاچاق در بازار شده و هر مغازه‌ای در کشوی آن طرح شنبم وجود دارد.

پیش از نعمت‌زاده نیز مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک ایران به شدت از طرح‌های ایران کد و شبنم انتقاد کرده و خواستار برچیده شدن این طرح‌ها شده بود.

از سوی دیگر مهدی ابویی، معاون سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که چندی پیش از سمت خود استعفا داد، اخیرا با انتقاد از تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره حذف ایران کد و شبنم گفت: به نظر می‌رسد برخی کارشناسان اطلاعات غلط به نعمت‌زاده می‌دهند. در همه جای دنیا طرح‌هایی به منظور رهگیری کالاهای قاچاق اجرایی می شود و حذف ایران کد و شبنم توجیهی ندارد.

ارسال نظر