• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83075

واردات گندم در هفت ماهه امسال با کاهش بیش از ۵۳ درصدی بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در هفت ماهه امسال یک میلیون و ۶۳۸ هزار تن گندم به ارزش ۶۵۴.۸ میلیون دلار وارد شد که این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۵۳.۱۴ و ۴۵.۹۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. گندم در هفت ماهه امسال پس از برنج و کنجاله سویا سومین کالای عمده وارداتی به کشور بود.

در مهر ماه امسال نیز بیش از ۲۷۰ هزار تن گندم به ارزش ۹۱.۳ میلیون دلار وارد شد که این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۵۳.۹۶ و ۵۹.۸۰ درصد کاهش یافته است.

دانه سخت گندم در هفت ماهه امسال ۱۰.۲۴ درصد از نظر وزنی و ۲.۷۲ از نظر ارزشی سهم از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

در همین حال رویترز به نقل از بازرگانان بین‌المللی از تصمیم ایران برای واردات حداقل ۳۰۰ هزار تن گندم خوراکی برای تامین نیاز داخلی خبر داده است. همچنین شرکت بازرگانی دولتی ایران به دنبال خرید حداکثر ۴۰۰ هزار تن گندم بوده و در حال تحقیق برای خرید گندم آمریکایی است.

وزارت کشاورزی آمریکا نیز در گزارشی نوشته است: واردات ایران به دلیل نامنظم بودن برداشت از سالی به سال دیگر متغیر است اما این وزارتخانه پیش‌بینی کرده که میزان واردات ایران در سال بازاریابی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به چهار میلیون تن می‌رسد. ایران در گذشته نیز خریدهای قابل توجهی از آمریکا داشته است و در مارس سال ۲۰۱۲ خرید بزرگی انجام داد و برای خرید گندم آمریکایی در مارس سال ۲۰۱۳ نیز مذاکره کرده بود.

ارسال نظر