• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82539

وزیر صنعت، معدن و تجارت برتوسعه روابط اقتصادی تهران – تونس تاکید کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد رضا نعمت زاده، در دیدار عبدالوهاب معطر وزیر تجارت و صنایع دستی جمهوری تونس با وی گفت: در کشور ما توان طراحی - مهندسی - اجرایی پروژه ها اعم از دریایی، ساختمانی و صنعتی وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: بسیاری از شرکتهای ایرانی از کشورهای همسایه تا آمریکای لاتین فعال هستند.

مهندس نعمت زاده توان مهندسی صنعت کشورمان را در زمینه های راه سازی، جاده سازی، سد سازی و ایجاد کارخانجات تولیدی برشمرد و علاقمندی کشورمان را برای توسعه همکاریهای ایران و تونس در این زمنیه اعلام کرد.

وی همچنین با تاکید بر گسترش روابط تجاری فیمابین تصریح کرد: نوع دیگر همکاری ها می تواند سرمایه گذاری مشترک باشد چه در کشور تونس و چه در کشور ما و در زمینه خودرو سازی هم علاقمند همکاری هستیم.

برگزاری نمایشگاه ها برای شناسایی محصولات و شناخت خریداران و مصرف کنندگان یکی دیگر از زمینه های همکاری بود که نعمت زاده به آن اشاره کرد.

وی گفت: کشور تونس می تواند به عنوان دروازه و پایگاهی برای صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای شمال آفریقا مورد توجه قرار بگیرد و شرکت در نمایشگاههای تخصصی شاید بتواند شناخت بیشتری به تجار و صنعتگران بدهد.

وزیرصنعت، معدن وتجارت با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی سال گذشته در کشور تونس اظهار کرد: به نظر می رسد که باید هر چه زودتر زمان برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی را در تهران مشخص کنیم و سفرا نیز می توانند در این زمینه کمک کنند.

وی اضافه کرد: در زمنیه صنعتی نیز کشور ما به پیشرفتهایی رسیده است که می تواند تجارب آن در اختیار کشور تونس قرار بگیرد و تجارب این کشور نیز در زمین صنعت توریسم می تواند مورد استفاده کشور ما باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع انرژی و معادن افزود: با توجه به وجود خاک فسفات در کشور تونس این مورد می تواند به یک همکاری دراز مدت فیمابین تبدیل شود.

تونس دروازه صادرات به شمال آفریقا

در ادامه وزیر تجارت و صنایع دستی کشور تونس نیز گفت: روابط بین ایران و تونس به ویژه در زمنیه اقتصادی در حد مطلوب نیست.

عبدالوهاب معطر اضافه کرد: فکر می کنم بهترین روش تقویت روابط، برقراری روابط اقتصادی و افزایش مبادلات بازرگانی و تجارب بین کشورهاست.

وی همچنین بر رفع موانع ومسائل موجود پیش روی روابط دو کشور تاکید کرد و افزود: امروزه مبادلات بازرگانی ما با جهان ۷۰ درصد با اروپا محدود است.

وزیر تجارت و صنایع دستی تونس افزود: علاوه بر آن وضعیت بین المللی اقتصادی و رکود جهانی این مسئله را گوشزد می کند که نباید روابط محدود چند کشور شود و به همین جهت متنوع سازی روابط اقتصادی میان تونس و کشورهای دیگر یکی از اولویتهای دولت تونس به شمار می آید و در این میان ایران موقعیت برجسته ای دارد.

وی همچینن بر تقویت روابط اقتصادی در زمینه های کشاورزی و زراعی، صنعتی، خدمات و گردشگری تاکید کرد و افزود: امکانات لام برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران دو کشور فراهم است.

وزیر تجارت و صنایع دستی تونس شناخت از امکانات موجود دو کشور و تدوین برنامه اجرایی همکاری میان بازرگانان و شرکت در نمایشگاههای دو کشورو نیز برقراری سنگ بنای ایجاد شورای مشترک بازرگانان جدید یا بازسازی شورای قبلی را از اهم برنامه دانست.

عبدالوهاب معطر اظهار امیدواری کرد که دیدار امروز وی با وزیر صنعت، معدن و تجارت سکوی آغازی در جهت توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری – اقتصادی و صنعتی باشد.

وی با اشاره به طرحهای مشترک با ایران در خصوص طرح ایجاد کارخانه تولید خودرو با کمک ایران، آمادگی کشورش را برای تقویت روابط در زمنیه های مالی و بانکی و کاهش تحریمها اعلام کرد وافزود: تونس می تواند به عنوان دروازه ورود و صادرات کالا به آفریقا باشد.

همچنین در جلسه مشابهی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیاتی تجاری - صنعتی از کشور عراق موضوع صادرات خودرو از کشورمان به عراق مورد بحثو بررسی قرار گرفت.

مدیر عامل ایران خودرو در حاشیه این نشست از راه اندازی سایت تولید خودرو در عراق با کمک بخش خصوصی و همکاری ایران خودرو و سایپا خبر داد و گفت: ظرف یکی دو ماه آینده این سایت آماده تولید است.

هاشم یکه زارع گفت: تاکنون ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به عراق صادر شده است و در آینده نزدیک قطعات CKD را به این کشور صادر می کنیم.

وی هدف شرکتهای خودرو سازی را بالا بردن کیفیت و رقابت پذیر کردن تولیدات کشورمان در مقایسه با رقبای خارجی عنوان کرد.

ارسال نظر