• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82518

طی هفت ماه گذشته ۴۱۵ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار از طریق گمرکهای آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارشاقتصاد تایمزجهانگیر بخشی، مدیرکل گمرکهای آستارا در گفت‏‌وگو با ایسنا در گیلان، با اعلام خبر بالا اظهار کرد: محصولات کشاورزی، سیمان، گچ، شوینده ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و محصولات فلزی عمده کالاهای صادراتی هستند.

وی مقصد این کالاها را کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و افزود: در همین مدت ۶۱ هزار تن کالا به ارزش ۵۸ میلیون دلار از مبدأ گمرکهای آستارا وارد کشور شده است که ماشین آلات مکانیکی، ادوات برقی، دستگاه های صوتی و تصویری، محصولات نباتی، چوب و تخته، محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات صنایع شیمیایی عمده این کالاها را تشکیل می دهند.

مدیر کل گمرکهای آستارا در ادامه به مبدأ کشورهای طرف معامله کالاهای وارداتی اشاره و اظهار کرد: اکراین، روسیه و جمهوری آذربایجان، بیشترین واردات را از طریق این گمرک به خود اختصاص داده اند.

بخشی در ادامه سخنان خود موقعیت گمرکهای آستارا در ترانزیت خارجی ورودی و خروجی کالا را مهم دانست و توضیح داد: در مدت مذکور ۱۱۵ تن کالا به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت خارجی(خروجی) شده است.

وی اضافه کرد: عمده کالاهای ترانزیت شده شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه ای، البسه، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی بوده که از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین ترانزیت شده است.

این مقام مسئول در بخش پایانی سخنان خود، ترانزیت خارجی(ورودی) از طریق گمرک آستارا را در مدت قید شده ۳۳ هزار تن به ارزش ۹۰ میلیون دلار عنوان و خاطر نشان کرد: لوازم چوب، فرآورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، پشم شیشه، شمش مس و ورق آهن عمده کالاهایی بودند که از کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان، روسیه و اکراین به کشورهای ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شدند.

به گزارش ایسنا، شهرستان مرزی و بندری آستارا با ۸۶ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده است و سابقه فعالیت گمرک در آن به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد.

اداره ‌کل گمرکهای آستارا در امور دریایی، واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، کارنه تیر بین‌المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضایی فعالیت می‌کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی، عنوان سوم صادرات و واردات توسط حمل و نقل جاده‌ای و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را از آن خود کرده است.

ارسال نظر