• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82509

غلامرضا مصباحی مقدم:

میزان یارانه نقدی تغییر نمی‌‌کند / دولت ۳ ماهه باید ثروتمندان را شناسایی کند

اقتصادتایمز: رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام اینکه دولت سه ماه برای شناسایی دهک‌های بالای درآمدی فرصت دارد، گفت: در این مدت روال قبلی هدفمندی اجرا خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام اینکه دولت سه ماه برای شناسایی دهک‌های بالای درآمدی فرصت دارد، گفت: در این مدت روال قبلی هدفمندی اجرا خواهد شد.

به گزارشاقتصادتایمز، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در حاشیه همایش علمی تخصصی امکان‌سنجی شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه در جمع خبرنگاران در مورد تفاوت حذف دو دهک تا سه دهک از یارانه بگیران گفت: در مجموع سه دهک مشمول حذف یارانه می‌شوند، البته مهم این است که خانواده‌های غیرنیازمند نباید یارانه دریافت کنند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه در این میان دو دهک و سه دهک تفاوتی ندارد بلکه در نظر داریم در حد ۳ دهک و به صورت واقعی و عملی طبقه مرفه جامعه را از دریافت یارانه نقدی حذف کنیم، افزود: در طرح‌های پیشنهادی ۳۰ درصد مشمول حذف دریافت یارانه نقدی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه براساس اطلاعات سازمان‌های مختلف آن بخش از جامعه که در وضعیت مناسبی قرار داشته و در دهک‌های درآمدی بالا قرار دارند مشمول این ۳۰ درصد خواهند شد، اضافه کرد: شناسایی دهک‌های یارانه‌بگیر سخت است.

به گفته مصباحی مقدم، برای شناسایی گروه‌های درآمدی بالا باید بخش‌های اجرایی به این موضوع ورود پیدا کنند چرا که این امر براساس قانون وظیفه مجلس نیست. صرفا مجلس عنوان می‌کند که ۳۰ درصد یارانه‌بگیران باید حذف شوند، حال ابزارها و سیاست‌های شناسایی این دهک‌ها برعهده بخش‌های اجرایی کشور است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: در نهایت با تجمیع پیشنهادات این موارد باید تبدیل به قانون شود، همچنین پیش‌بینی می‌شود درآمدهای حاصل از حذف یارانه نقدی دهک‌های بالا صرف پرداخت یارانه نقدی قرار گیرد، زیرا هم اکنون ماهانه تقریبا ۱۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه برای پرداخت یارانه وجود دارد.

وی با ذکر این مطلب که مقرر بود در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، تمام یارانه‌ها به صورت نقدی پرداخت نشود اما در دولت نهم و دهم این اتفاق افتاد، بدون آنکه ارزیابی کاملی از قانون وجود داشته باشد؟ عنوان کرد: مقرر بود بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ۳۰ درصد از منابع اجرای این قانون در اختیار تولید و ۲۰ درصد در اختیار دولت قرار گیرد تا دولت این منابع را صرف موضوعات مختلف کند و هزینه‌های جاری خود را تامین نماید اما اکنون با این واقعیت روبرو هستیم که سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری منابع وجود دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیش از این نیز کسری بودجه از دو طریق استقراض از بانک مرکزی و فشار به شرکت‌های آب، برق، گاز و نفت تامین می‌شد، شرکت‌های مذکور باید حتی حقوق کارمندان خودشان را متناسب با دریافتی‌های سال ۸۹ در نظر می‌گرفتند و آنها را براساس منابع خود تنظیم می‌کردند اما این امر از محالات تلقی شد و تا حد قابل توجهی امکان اجرا پیدا نکرد.

وی با تاکید بر اینکه کسری بودجه در شرکت‌های مختلف باعثمی‌شود امکان سرمایه‌گذاری در آنها بوجود نیاید، تصریح کرد: بروز مشکلات در شرکت‌ها باعثمی‌شود توسعه و بسترسازی فعالیت‌های اقتصادی در خطر باشد. این امر را باید یک مشکل جدی تلقی کرده و سیاست‌های مناسبی را برای رفع آنها به کار بگیریم.

مصباحی مقدم در ادامه با تاکید بر اینکه با همکاری دولت، مجلس و نخبگان حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی را به نحو مناسبی انجام خواهیم داد، گفت: فعلا راهکار طراحی شده تا گروه‌های درآمدی بالا از امکان دریافت یارانه‌ها برخوردار نباشند.

وی تصریح کرد: دولت تا سه ماه فرصت دارد تا دهک‌های بالای درآمدی را شناسایی کند و در این سه ماه روال قبلی ادامه خواهد یافت.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه تغییری در مبلغ یارانه‌ها بوجود نخواهد آمد، گفت: درصددیم با ایجاد زمینه‌های لازم بتوانیم با حذف یارانه نقدی دهک‌های بالا، کمک‌هایی را به اقشار نیازمند جامعه و به ویژه تامین نیاز دارو و درمان آنها انجام دهیم. باید وسیله‌ای را به کار گیریم تا بیمه افراد نیازمند نیز در این مسیر تامین شود.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود بودجه دولت در سال آینده ریاضتی خواهد بود، افزود: تعبیر بودجه ریاضتی نسبت به آنچه در ایران ایجاد خواهد شد با آنچه در کشورهای اروپایی در حال انجام است، بسیار متفاوت است، چرا که در کشورهای اروپایی آنان درصدد کاهش کمک‌های مالی و حمایتی از نیازمندان هستند و هر سال کاهش سطح رفاه عمومی جامعه را نیز مورد هدف‌گذاری قرار داده‌اند، این امر در حالی است که ما به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور و حمایت بیش از پیش از افراد نیازمند جامعه هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تعبیر اقتصاد مقاومتی به این معناست که کشور در مقابل فشارهای خارجی ایمن بوده و می‌تواند پاسخگوی نیازهای خود باشد. اکنون در حال اصلاح فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها هستیم به نحوی که قانون اقتضا می‌کند خانوارهای نیازمند یارانه لازم را دریافت و افراد مرفه امکان دریافت آن را نداشته باشند.

ارسال نظر