• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91501

محمد عثمان سیاستمدار کرد؛

تنهایی العبادی در همراهی با تحریم‌های آمریکا / ایران اولویت مهمتر برای اقلیم کردستان / جهان به آمریکای ترامپ بی اعتماد خواهد شد

یک سیاستمدار کرد عراقی تاکید کرد که اظهارات شخصی حیدر العبادی را نمی‌توان به عنوان موضع رسمی دولت عراق قلمداد کرد و روابط تهران – بغداد برگرفته از فاکتورهای است که از چنین اظهاراتی تاثیرپذیر نخواهد بود.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمود عثمان سیاستمدار کهنه کار کُرد و عضو دو دوره پارلمان عراق در گفتگو با تسنیم، درباره اظهارات حیدر العبادی نخست وزیر این کشور مبنی بر پایبندی به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران گفت: العبادی در چنین تصمیمی به صورت کامل به تعجیل و خطا رفته است و هیچ مشورتی با شورای وزیران و دیگر مسئولین عراقی در این خصوص نداشته است.

وی در ادامه گفت: عراق باید از آمریکا درخواست کند که موقعیت این کشور و نوع روابط با جمهوری اسلامی ایران را درک کند، زیرا روابط این دو کشور متفاوت از روابطی است که عراق با دیگر کشورها دارد، مولفه هایی در روابط تهران – بغداد دیده می شود که آمریکا هیچ گاه قادر به کنترل و تاثیرگذاری بر آن نیست و از این رو نباید واشنگتن انتظار داشته باشد که عراق پایبند تحریم هایی باشد که علیه ایران اتخاذ کرده است.

محمود عثمان اعلام کرد که در روزهای گذشته موجی از انتقادات داخلی در این خصوص متوجه حیدر العبادی بوده است و حتی از اعضای کابینه وی هم افرادی وجود داشته اند که موافق چنین اظهاراتی نیستند، بنابراین با توجه به اظهارات فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در مخالفت با این تحریم ها می توان گفت که اظهارات العبادی شخصی است و به عنوان موضع رسمی حکومت عراق تلقی نمی شود.

عضو اسبق پارلمان عراق گفت: تحریم های اعمال شده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را دور از حق و اشتباه می دانیم و البته از ترامپ و سیاست های وی چیزی غیر از این انتظار نمی رود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص انگیزه واقعی العبادی از چنین اظهاراتی گفت: بخشی از اهداف نخست وزیر عراق از طرح این مسئله به وضعیت پسا انتخاباتی عراق و تلاش در جهت کسب رضایت آمریکا و متحدان منطقه ای آن برمی گردد، اما غافل از آنکه به زیان وی تمام خواهد شد، زیرا جریان های مهم و تاثیرگذار در تشکیل کابینه عراق دارای روابط بهتری با ایران هستند نه آمریکا یا کشورهای دیگر.

محمود عثمان گفت: العبادی نیازمند آن خواهد بود که در اظهارات خود تجدیدنظر کرده و از آمریکایی ها هم درخواست کند که به تفاوت های موجود در روابط ایران و عراق با دیگر کشورها توجه کنند.

این چهره سیاسی کردستان عراق گفت: آمریکا تجربه ناموفقی از سیاست خارجی خود را در دوره ریاست دونالد ترامپ به نمایش می گذارد، موضوع فلسطین، کره شمالی، ترکیه، ایران، جنگ تجاری با چین، اروپا و موارد دیگر که در نهایت علیه منافع این کشور تمام خواهد شد، زیرا این سیاست ها به سمت و سویی خواهد رفت که کشورهای جهان به آمریکا اعتمادی نخواهند داشت و حتی سیاست های رئیس جمهوری کنونی آمریکا در عرصه داخلی این کشور هم با مخالفت های جدی روبرو شده است.

عضو اسبق پارلمان عراق به مخالفت های داخلی در عراق با اظهارات العبادی اشاره کرد و گفت: العبادی عضوی از حزب الدعوه است، اما غالب رهبران این حزب واکنش های مثبتی در حمایت از ایران داشته اند، از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که آیا وی به عنوان نخست وزیر آینده عراق هم انتخاب می شود یا نه. بنابراین با توجه به حمایت اکثریت احزاب و جریان های سیاسی عراقی از ایران، شخص العبادی حتی در صورت انتخاب مجدد هم نمی تواند به روابط با تهران بی توجه باشد.

وی تاکید کرد که روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از آن است که چنین اظهاراتی با هر هدف و برنامه ای بتواند آن را تحت تاثیر قرار دهد و این اطمینان وجود دارد که العبادی در اجرای چنین تصمیمی موفق نخواهد بود.

محمود عثمان در خصوص نوع واکنش اقلیم کردستان به تصمیم حیدر العبادی گفت: اقلیم کردستان بخشی از دولت عراق است و بر اساس قانون باید پایبند سیاست های اتخاذ شده از سوی بغداد باشد، اما مسئله اینجاست که اظهارات العبادی به عنوان موضعگیری رسمی دولت عراق قلمداد نمی شود، همانگونه که اشاره کردم وزرای کابینه العبادی مخالف چنین موضوعی هستند و این امر در بیانیه وزارت امور خارجه هم دیده شده است و مهمتر آنکه شخص رئیس جمهور هم به صراحت مخالفت خود را با تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کرده است، از این رو می توان گفت که العبادی در این میدان به صورت تنهایی ظاهر شده است.

سیاستمدار کرد عراقی گفت: اقلیم کردستان عراق دارای مرز مشترک طولانی با جمهوری اسلامی ایران است و سابقه تاریخی در روابط دوستانه میان رهبران سیاسی این منطقه با تهران دیده می شود و اربیل هم به دنبال آن نیست که چنین پیشینه ای را نادیده بگیرد.

وی گفت: حتی در زمان باراک اوباما هم که شاهد چنین تنش هایی نبوده ایم به صراحت اعلام کرده ام که ایران برای اقلیم کردستان عراق از اهمیت بیشتری نسبت به آمریکا برخوردار است، ما دارای مرز مشترک طولانی با ایران هستیم و تجربه تاریخی هم نشان داده است که نگاه آمریکا به کردهای عراقی مثبت نبوده است، بنابراین ایران برای حکومت اقلیم باید در درجه اولویت بیشتری باشد.

 

ارسال نظر