• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89203

نوبخت:

نمایندگان مجلس حواس‌شان باشد حرف خلاف از دهان‌شان بیرون نیاید

سخنگوی دولت گفت: از نمایندگان مجلس انتظار داریم حواسشان جمع باشد و حرف خلاف قانون از دهان‌شان بیرون نیاید که طبیعتا هر چیزی را می‌شود گفت اما قطعا عواقب قانونی دارد.

به گزارش اقتصادتایمز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه مبلغ 173 میلیارد تومان برای مقابله با خشکسالی و طرح آب‌رسانی به شهرستان میانه، ساماندهی رودخانه زاینده‌رود و تامین آب شرب در استان کرمان و همچنین تامین اعتبارات لازم برای شهرستان دشستان با موافقتنامه سازمان مدیریت اختصاص و توزیع می‌شود گفت: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی مبلغی بر 125 میلیارد تومان اعتبار نیز اختصاص یافت.

وی همچنین از اختصاص 50 میلیارد تومان برای 5 استان مرزی خبر داد و گفت: در سفر امسال رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان مبلغ 293 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 18 پروژه در این استان در نظر گرفته شده بود که 15 پروژه از این 18 پروژه به بهره‌برداری رسیده و مابقی در روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

سخنگوی دولت با اشاره به مراحل تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته در مجلس ما بیش از 20 هزار نفر از کسانی که مراحل استخدامی‌شان را طی کرده بودیم تامین منابع کردیم و در سال آینده استانداران می‌توانند نسبت به استخدام آنها اقدام کنند. همچنین 10 هزار نفر از کسانی که در طرح ناظرین کشاورزی فعال بودند را نیز اعتباراتشان را تامین کردیم و استانداران محترم نیز می‌توانند نسبت به استخدام آنها اقدام کنند؛ علاوه بر آن نیز زمینه استخدام 6 هزار نفر برای موسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای فراهم شده است.

نوبخت با بیان اینکه تمام تلاشمان این است که دروقت معین حقوق کارکنان خود را پرداخت کنیم، گفت: همچنین علی‌رغم تمامی فشارهایی که بر دولت وارد می‌شود ناگزیریم طبق تعهدی که به مردم داده‌ایم مبلغ 45 هزار و 500 تومان در قالب پرداخت یارانه‌های نقدی به حساب  سرپرستان خانوارها واریز کنیم.

وی با اشاره به لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان با بیان اینکه پیگیر تصویب آن در مجلس هستیم، ادامه داد: قطعا پس از پایان اتمام کار بودجه در مجلس و در اولین جلسه بعد از آن این لایحه به مجلس تقدیم می‌شود و امیدوار هستیم مجلس نیز با فوریت آن را به تصویب برساند.

نوبخت همچنین با اشاره به تامین اعتبارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروز جناب آقای دکتر فرهادی با وجود همه مذایق مالی، تامین اعتبار لازم را انجام دادند.

سخنگوی دولت افزود: ما در شرایط بسیار سختی کشور را اداره می‌کنیم. در شرایطی هستیم که قیمت نفت به حداقل رسیده و امیدواریم همه دانشجویان و دانش‌آموزان عزیز را در جهت رفاه شایسته و بایسته تحت پوشش خود قرار دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 گفت: انتظار داریم حقوق ملی‌مان را نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای بدون هیچ کاستی استیفا کنند و حلقه تنگ تحریم‌ها را برطرف کنند. البته ما سرنوشت کشورمان را هیچ‌گاه به نتیجه مذاکرات گره نزده و نبسته‌ایم و برای هر شرایطی غیر از موفقیت در مذاکرات هسته‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم و ملت عزیز بدانند که خدمتگزارانشان برنامه‌های لازم را دارند و انشاءالله نیز از این گردنه عبور خواهند کرد و با منطق و پشتیبانی ملت این مشکل نیز از پیش پا برداشته خواهد شد.

نوبخت در ادامه و در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص برنامه دولت برای پرداخت دستمزد کارگران، اظهار داشت: امروز بعد از ظهر جلسه‌ای در این زمینه با حضور اعضای شورای مربوطه برگزار می‌شود و انشاءالله تا امشب در ارتباط با چگونگی پرداخت دستمزد کارگران تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تصمیم دولت درباره نحوه پرداخت یارانه‌ها در سال آینده اظهار داشت: مجلس محترم منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها را در حد 48 هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها و 6 هزار و 300 میلیارد تومان از ردیف بودجه‌ عمومی پیش‌بینی و برآورد کرده است. بنابراین مجموعه منابع مصوب قانون بودجه همان پیشنهادی بود که از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که در مصارف آن نیز تغییراتی بوجود آمده است.

وی افزود: بر این اساس، سقف منابعی که می‌توانیم از محل افزایش قیمت‌ها استفاده کنیم تا 48 هزار میلیارد تومان است که در لایحه دولت تا 42 هزار میلیارد تومان در بخش مصارف برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی تعیین شده است، یعنی همان پرداختی که ما به خانوارها داریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این مقدار مبلغ یعنی 42 هزار میلیارد تومان با نظر مجلس 39 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد و به عبارتی 3 هزار میلیارد تومان از آن کم شد، گفت: در واقع این مقدار مبلغ کاسته شده به اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان هزینه می‌شود.

نوبخت ادامه داد: حدود 1200 میلیارد تومان که برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن برای زنان سرپرست خانوار از سوی دولت اختصاص داده شده بود را مجلس پذیرفت. همچنین 4 هزار و 800 میلیارد تومانی که برای تحول سلامت پیش‌بینی کرده بودیم را مجلس عینا پذیرفت و همچنین مبلغ 5 هزار و 200 میلیارد تومان که به بحث تولید اختصاص داده شده بود را مجلس پذیرفت.

وی با بیان اینکه با این اقدام مجلس یعنی کاهش مبلغ مصرفی یارانه‌ها ما برای سال آینده یارانه‌های کمتری را پرداخت می‌کنیم و در مقابل آن را برای اشتغال هزینه خواهیم کرد، گفت: مجلس بدون اینکه سقفی را تعیین کند، یک حکم کلی داده و آن اینکه که افراد پردرآمد یارانه‌هایشان قطع شود اما چون فرم مشخصی را تعیین نکردند، مجلس شناسایی این بخش را در اختیار دولت گذاشت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مجلس حکم دیگری را مبنی بر پرداخت مستمری به رزمندگانی که 6 ماه بیشتر در جبهه بودند را تعیین کرده است، گفت: همه این موارد مصوبه مجلس است و باید به شورای نگهبان برود که اگر قانون شود، ما ملزم به اجرای آن خواهیم بود. البته انتظار ما از مجلس این بود که همانگونه که دولت بودجه را به موقع و در زمان تعیین شده تحویل داد آنها نیز به موقع تصویب می‌کردند.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا آقای مرعشی اعلام کرده است که نوبخت ستادهای انتخاباتی دولت را فعال کرده است و برخی از رسانه‌ها نیز نسبت به ورود زودهنگام دولت به مقوله انتخابات انتقاداتی را مطرح کرده ا‌ند، گفت: نمی‌دانم چه اقدامی صورت گرفت که چنین بحثی مطرح شد. شاید همایش جوانان حزب اعتدال و توسعه که بنده نیز یکی از مدعوین آن بودم و آنجا سخنرانی کردم، باشم.

وی افزود: البته که ما در آینده انتخابات مجلس داریم و ممکن است سوژه فکری خیلی از عزیزان مسئله انتخابات سال آینده باشد اما خیالتان را راحت کنم که دولت مشغول‌تر از آن است که به فکر انتخابات باشد. ما بسیار گرفتار هستیم و مسائل دیگری داریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بنده از همه رسانه‌ها تقاضا دارم که وظیفه شخصی و فکر و تحلیل خود را مطلق نپندارند، خاطر نشان کرد: به هر حال ممکن است که یک نماینده محترم که در مجلس است، بر اثر تلفن یک خبرنگار، تحلیل‌های او را تایید کند بدون آنکه اصل قضیه را بداند پس این رسانه‌ها هستند که باید حساسیت بیشتری داشته باشند.

نوبخت ادامه داد: ما آنقدر گرفتاریم و مشغله داریم که وقت پرداختن به این مسائل را نداریم؛ البته جوانان حزب اعتدال و توسعه در چارچوب قوانین و مقررات در فضای سیاسی کشور برای انتخابات فعالیت کنند و این کار درستی است. ما از نمایندگان مجلس انتظار داریم حواسشان جمع باشد و حرف خلاف قانون از دهان‌شان بیرون نیاید که طبیعتا هر چیزی را می‌شود گفت. اما قطعا عواقب قانونی دارد. البته این حرف من نشانه بی‌احترامی به نمایندگان محترم نیست منظورم این است که ما مشکلات بزرگ‌تری داریم و به دنبال حل آن مشکلات هستیم. قطعا‌ آقای مرعشی هم اطلاعات نادرستی را در این زمینه مطرح کرده‌اند چرا که ایشان ارتباطی با حزب اعتدال و توسعه ندارند تا این موضوع را بیان کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اظهارنظر یکی از وزرای دولت مبنی بر ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: حتما از جناب آقای رحمانی‌فضلی دعوت خواهم کرد تا  در حضور شما رسانه‌ها پاسخ این سوال را بدهد.

در ادامه خبرنگاری از سخنگوی دولت سوال کرد که اخیرا قوه قضائیه و سخنگوی این قوه صراحتا اعلام کرده است که رئیس دولت اصلاحات با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ممنوع‌التصویر و ممنوع‌البیان است و این در حالی است که رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا در فیلم انتخاباتی از تصویر آقای خاتمی استفاده می‌کرد و اخیرا نیز خطاب به وی درگذشت همشیره‌اش را تسلیت گفته و آیا این مصوبه با تایید ایشان صورت گرفته، تصریح کرد: قطعا سخنگوی محترم قوه قضائیه شخصیتی قانونمند هستند و اگر مطلبی می‌گویند حتما مستند قانونی دارند اما اینکه اعلام شده است شورای امنیت این کار را انجام داده، باید بگویم که من هم عضوی از این شورا هستم و به خاطر ندارم که این مصوبه را در جلسه‌ای داشته باشیم. بنابراین مسئله مطرح شده به موضوعی که سخنگوی محترم قوه قضائیه بیان کردند، مربوط می‌شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که یعنی این بیان شما به منزله این است که این مصوبه قوه قضائیه است نه شورای عالی امنیت ملی گفت: وقتی سخنگوی محترم قوه قضائیه که قانونمندار هستند این نکته را اعلام می‌کنند حتما مصوبه و حکمی در این رابطه وجود دارد و به همین جهت به اعتماد و اعتباری که ایشان در کشور دارند ما هم همینطور تلقی می‌کنیم و حتما هم همینطور است.

وی در بخش پایانی سخنانش با تشریح جزئیات بودجه سال 94 گفت: بودجه کل کشور بر اساس تصمیم دولت 838 هزار میلیارد تومان بود که مجلس با 8 دهم درصد افزایش آن را به 844 هزار میلیارد تومان افزایش داد و بودجه عمومی که در لایحه درج شد 267 هزار میلیارد تومان است که مجس آن را به 274 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

سخنگوی دولت ادامه داد: مجلس همچنین اعتبارات جاری را از  166 هزار میلیارد تومان به 174 هزار میلیارد تومان افزایش داد. همچنین در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که دولت در لایحه 247 هزار و 700 میلیون تومان تعیین کرده بود به 50 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه دولت قیمت نفت جهانی را 72 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده و ما با کاهش این قیمت روبرو هستیم، آیا دولت برنامه‌ای برای آن دارد؟ تأکید کرد: ما برای سناریوهای مختلف قیمت نفت جهانی به ازای هر بشکه نفت، یک بودجه سایه داریم که آن اتفاقات افتاد ما بدون نیاز مصوبه مجلس آنها را اجرا می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اعتراضات معلمین نسبت به برآورده نشدن مطالباتشان، گفت: تمام تلاش ما این است که صددرصد اعتبارات دستگاه‌ها را امسال تامین کنیم که در این بین دو دستگاه صددرصد اعتبارات لازم را گرفته‌اند که یکی از آنها آموزش و پرورش بود اما ما برای اساس اختیاری که داشتیم 10 درصد نیز به اعتبار این وزارتخانه اضافه کردیم یعنی 110 درصد. آموزش و پرورش اعتبارات خود را دریافت کرده ما امیدوار هستیم با تصویب لایحه رتبه‌بندی کردن فرهنگیان اِشل مناسبی برای پرداخت حقوق‌هایشان صورت گیرد.

ارسال نظر