• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89118

نوبخت:

رشد اقتصادی امسال مثبت ۲ می‌شود

سختگوی دولت با اشاره به اینکه امروز رشد اقتصادی کشور مثبت دو پیش بینی می‌شود، گفت: همچنین رشد سرمایه گذاری مثبت ۴ را شاهد خواهیم بود.

به گزارش اقتصادتایمز، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 بهمن) مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت بودجه سال 1394 تحقیقاً در یکی از شرایط متفاوت در حال بحث و بررسی است و حلقه محاصره دشمن تنگ تر و فشارهای سیاسی سخت تر شده است گفت: قیمت نفت در طی سال های اخیر هیچگاه به این حد تنزل پیدا نکرده با این فشار سیاسی بدخواهان انقلاب اسلامی متنظرند که آثار ضعف و ناتوانی در اداره نظام جمهوری اسلامی را مشاهده کنند.

 

سخنگوی دولت تأکید کرد: بنده به عنوان سخنگوی دولت رسما اعلام می کنم که هر قدر فشار دشمن سخت تر حلقه محاصره اش تنگ تر باشد ما با ظرفیت بزرگی که در کشور داریم و در سایه اتحاد فرزندان این ملت و وحدت بین دولت و مجلس این کشور را به خوبی اداره خواهیم کرد.

 

نوبخت با بیان اینکه باید از مجلس که طی 70 روز گذشته برای بررسی لایحه بودجه انصافاً در راستای گره گشایی بدون هیچ نوع نگرش سیاسی نمایندگان کمیسیون های مختلف تلاش کردند و تلاش آنها بر این بود که دولت را در این شرایط حساس دشمن شاد نگردانند قدردانی کنیم.

 

وی ادامه داد: از سوی دولت از مجلس به ویژه کمیسیون تلفیق قدردانی می کنم امروز شما نمایندگان در حال ارزیابی و قضاوت هستید قبول داریم که یک دیگرانی هم بر همه ما، مای دولت و شمای مجلس در حال نظارت و ارزیابی هستند هرچند نه تنها ملت هم اکنون صدای حقیر و شما بزرگواران را می شنود و به دقت روی آن تمرکز دارند یک دیگرانی هستند نظاره گر که شاید در همین اولین ساعات خبری که شبکه های خبری بیگانه منعکس کردند منتظرند در خصوص حرکت بین دولت و مجلس قضاوت کنند و بلافاصله تحلیل های مختلفی در این رابطه ارائه کنند که انشاءالله به یاری پروردگار شما در پیشگاه خداوند نسبت به این ارزیابی که خواهید داشت سرافراز خواهید بود.

 

نوبخت با بیان اینکه براساس ماده یک قانون محاسبات عمومی بودجه یک پیش بینی از منابع و مصارف است که در راستای تحقق سیاست ها و اهداف مورد نظر برای یک سال مالی ارائه می شود افزود: اولین نکته که در ارزیابی لایحه بودجه باید به آن توجه داشته باشیم این است که آیا آنچه ما در لایحه بودجه سال 1394 دیده ایم متناسب با سیاست هایی که حاکم بر این بودجه است یعنی سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم و همچنین سیاست های اقتصاد مقاومتی است یا خیر.

 

وی تصریح کرد: آنچه ما در لایحه بودجه 94 در نظر گرفته ایم براساس سیاست هایی که وجود دارد 4 هدف و سیاست را مورد توجه قرار داده ایم که متناسب با ماده 234 قانون برنامه پنجم تهیه شده است که اولین هدف افزایش رشد سرمایه گذاری است دقیقا بندی که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تصریح شده است آنچه در این بودجه بعد از 2 سال رشد اقتصادی منفی شاهد خواهید بود رشد اقتصادی مثبت 2.5 درصد است.

 

سخنگوی دولت اضافه کرد: بعد از دو سال رشد سرمایه گذاری منفی رشد سرمایه گذاری 4 درصد را در بودجه 94 آورده ایم که همه این اقدامات در راستای اهداف برنامه پنجم سیاست های کلی ابلاغی و اقتصاد مقاومتی است. برخی از دوستان که دلسوزانه دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستند می گویند کجا باید تعین اقتصاد مقاومتی را در بودجه مشاهده کنیم. باید گفت اقتصاد مقاومتی در همین اعداد و ارقامی که در آثار بودجه وجود دارد می توان مشاهده کرد.

 

نوبخت ادامه داد: بعد از ماه ها تورم و نرخی که از 40 درصد کاهش یافت شما برای سال آینده در این لایحه بودجه به تأسی از سیاست های کلی ابلاغی برنامه پنجم حداکثر نرخ تورم 4 درصد را شاهد خواهید بود دقیقا این اعداد و ارقام ملهم از همان برنامه ها و سیاست های کلی است و این برنامه در سپهر آنها قرار گرفته است که باید به تأسی از آن سیاست های کلی انجام گیرد.

 

وی با بیان اینکه ارقام بودجه در پیش بینی ها نهفته است گفت: کسانی که می گویند باید به کلیات لایحه بودجه 94 رأی ندهیم و گزارش کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ارجاع شود از آنها سوال می کنم شما در خصوص ارقام منابع چه کار دیگری متصور می دانید که دولت می بایست انجام می داد ما در خصوص ارقام و منابع، منابعی را مطلوب می دانیم که از نظر درآمدهای نفتی کاهش داشته و از لحاظ درآمدهای مالیاتی بالا باشد اقدامی که ما در این لایحه انجام دادیم دقیقا در همین راستا بوده و 8 درصد وابستگی بودجه به نفت را تقلیل دادیم به طوری که طی 10 سال گذشته کمترین وابستگی بودجه به نفت در سال 94 ارائه شده است.

 

نوبخت با تقدیر از کمیسیون تلفیق که به این امر رضایت ندادند و مجددا نسبت به کاهش بیشتر وابستگی بودجه به نفت اقدام کردند تصریح کرد: رقمی را که نمایندگان در کمیسیون تلفیق به تصویب رساندند منفی 23 درصد است که کاهش وابستگی بودجه به نفت را نشان می دهد. یعنی هم دولت و هم مجلس در راستای کاهش وابستگی بودجه به نفت گام های بزرگی برداشته اند ما چه کار دیگری باید انجام می دادیم.

ارسال نظر