• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86957

سیدعباس عراقچی و هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون برای حل و فصل سیاسی موضوعات باقی مانده برای اجرایی کردن توافق ژنو با یکدیگر دیدار می‌کنند.

به گزارشاقتصاد تایمزسیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: مذاکرات کارشناسی بین ایران و ۱ + ۵ که صبح روز گذشته در ژنو آغاز شد تا ۷ صبح به وقت محلی ادامه داشت. پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفت. برخی مسائل هنوز باقی مانده است که باید در سطح سیاسی حل و فصل شود احتمالا نشستی هفته آینده با خانم اشمید برای حل و فصل این موضوعات برگزار می‌شود.

عراقچی گفت: هنوز روز دقیق و محل برگزاری این نشست نهایی نشده است و در روزهای آینده درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

معاون وزیر خارجه گفت: کار کارشناسی و مباحثفنی برای نحوه اجرای توافقنامه ژنو خاتمه یافته است. جمع‌بندی نسبتا خوبی در نشست کارشناسان انجام شده مسائل باقی مانده در سطح سیاسی باید حل و فصل شود که برای حل و فصل این مسائل جلسه هفته آ‌ینده را پیش‌بینی کرده‌ایم اما به هر حال پیشرفت‌ها در سطح کارشناسی خوب بوده است به جمع‌بندی نزدیک می‌شویم.

عراقچی توضیح داد: دو یا سه موضوع کماکان برای بحثو بررسی مانده است که تصمیم‌گیری درباره آنها سیاسی است.

به گزارش ایسنا عراقچی پیش از این نیز در پاسخ به این پرسش که مذاکرات در سطح وزیران چه زمانی قرار است انجام شود، گفت: اگر توافق‌ ژنو اجرایی شود و مذاکرات کارشناسی پایان یابد، پس از آن مذاکرات مربوط به گام نهایی را آغاز خواهیم کرد. هنوز در این‌باره تصمیمی گرفته نشده است. ممکن است آغاز آن در سطح وزیران باشد یا ممکن است مثل گذشته در سطح آقای ظریف و خانم اشتون با حضور معاونان باشد و وقتی به مرحله نهایی نزدیک شود وزیران نیز ملحق شوند.

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با ۱ + ۵ گفت: توافق‌ ژنو هنوز اجرایی نشده است، بنابراین وقتی اجرایی شود تحریم‌های مربوط به آن نیز برداشته خواهد شد.

ارسال نظر