• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84149

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی توافق هسته‌یی ایران و ۱ + ۵ را موجب امیدواری مردم ایران دانست و گفت که بیشترین تاثیر این توافق در اقتصاد و معیشت مردم خواهد بود.

به گزارشاقتصاد تایمزمحمدرضا تابش در گفت‌وگو باایسنا، اظهار کرد: ما از تدابیر و حمایت‌های بی‌شائبه مقام معظم رهبری نسبت به دولت جدید که در آغاز کارش اجازه دادند مساله انرژی هسته‌یی از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه منتقل شود و پیامدش جلوگیری از طنین دوصدایی از داخل کشور بود، تقدیر، تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم. این از اقدامات پایه‌ای بود که رهبری با هوشمندی بر اساس پیشنهاد رییس‌جمهور با آن موافقت کرد.

وی با اشاره به اعلام حمایت رهبری از تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی، گفت: بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات این مساله می‌رفت که به یک مناقشه و جنجال در داخل تبدیل شود و این پیروزی مهم در سایه قرار گیرد اما مقام معظم رهبری بلافاصله اعلام موضع کردند و در جواب نامه رییس‌جمهور انجام این توافق را تبریک گفتند که این هم جای تقدیر و سپاسگزاری دارد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با اشاره به تاثیر استقامت و پایداری مردم در نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌یی، یادآور شد: مردم ما در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب، مقاومت و ایستادگی کردند و برای حفظ آرمان‌ها و ارز‌ش‌ها از بذل جان و مال‌شان دریغ نکردند و این پیروزی‌ها حاصل استقامت مردم شریف ماست.

تابش تدبیر دولت یازدهم را زمینه‌ساز دستیابی به این موفقیت عنوان و خاطرنشان کرد: آقای روحانی در ابتدای دولت گفتند که اگر چرخ انرژی هسته‌یی بچرخد، باید چرخ زندگی مردم هم بچرخد. این موضوع آرامشی برای مردم در پی داشت و نور امیدی بر دل آنها تاباند. بر همین اساس حمایت افکار عمومی از موضوع مذاکرات هسته‌یی و به نتیجه رسیدن آن هم ناشی از تدبیر رییس‌جمهور بود. آقای روحانی همچنین گفته بودند که اگر قرار است مذاکره کنید با قدرت‌های دسته چندم مذاکره نکنید، همین سیاست راهبردی باعثشد ظرف دو هفته دو بار وزرای امور خارجه آمریکا و متحدان آن پای میز مذاکره با ایران بنشینند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: بنابراین اگر ما به تفاهمی هم نرسیده بودیم نفس این اتفاقات پیروزی مهمی برای ایران بود. اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای تاثیرگذار در فرآیند سیاست‌های بین‌المللی تلقی می‌شود را نمی‌توان انکار کرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس درباره متن توافق ایران با ۱ + ۵، تاکید کرد: ما به تکنولوژی غنی‌سازی دست پیدا کرده‌ایم و این امر قابل برگشت نیست. حالا اگر برای جلب اعتماد کشورهای دیگر در این فرآیند شش ماهه بخواهیم غنی‌سازی ۲۰ درصد را به پنج درصد کاهش دهیم، اشکالی ایجاد نمی‌کند زیرا این تکنولوژی در اختیار ماست و ما ظرف مدت کوتاهی می‌توانیم ظرفیت غنی‌سازی را ارتقا دهیم.

تابش با بیان اینکه دنیا امروز حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته، اظهار کرد: متن توافق نشان می‌دهد ما در چارچوب ان‌. پی‌. تی حق غنی‌سازی داریم.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌یی اخیر بیشترین تاثیر را در اقتصاد و معیشت مردم و فراتر از آن امید مردم به زندگی بهتر، رفاه، پیشرفت، عزت کشور و اعتماد به مسئولین داشته است، گفت: با این توافق بخشی از اموال و دارایی‌های بلوکه ما آزاد می‌شود و این می‌تواند نیازهای اولیه مردم، کمبود دارو، کمبود مواد غذایی و مختل شدن واردات را سامان دهد و صنایع ما را به تولید بیشتر وا دارد و از رکود بیرون بیاورد. اینها همه در چارچوب یک مفاهمه و معاهده سیاسی حاصل شده است.

نماینده مردم اردکان در مجلس اضافه کرد: اگر ما این ملت را داشته باشیم اتحاد همه قدرت‌های استکباری علیه ما کارساز نخواهد بود، همچنان که در دوران پیروزی انقلاب، ‌جنگ تحمیلی و تحریم‌ها این‌چنین بود. اما اگر ملت را نداشته باشیم با چالش‌های زیادی مواجه می‌شویم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش نظارتی مجلس نسبت به دولت، خاطرنشان کرد: مجلس طبق اصل ۷۷ قانون اساسی به عنوان چشم بیدار مردم، نظارت خود را از جانب ملت روا خواهد داشت که خدشه‌ای بر منافع ملی مردم وارد نشود و ان‌شاءالله این تفاهم‌نامه در کمال قدرت و با قوت هر چه بیشتر در جهت منافع مردم ایران به اجرا در آید.

وی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا بعد از توافق ایران و ۱ + ۵، گفت: در همه کشورها، گروه‌های رقیبی هستند که ممکن است به کسانی که در رأس کار هستند، خرده بگیرند بنابراین ممکن است آنها هم برای خوشایند جناح‌ها و گروه‌هایی که در عرصه سیاست داخلی و خارجی با آنها درگیرند، حرف‌هایی را بزنند اما آنچه برای ما اهمیت دارد این است که هدف جمهوری اسلامی ایران برد - برد بوده که حاصل شده است. در چنین معامله‌ای باید گاهی کوتاه آمد و گاهی هم در جهت کسب منافع بیشترین تلاش را انجام داد که من فکر می‌کنم این اتفاق افتاده است.

تابش در پایان درباره نحوه تداوم توافق ایران و ۱ + ۵، اظهار کرد: این موضوع به گام‌های اعتمادسازی بستگی دارد که طرفین بر خواهند داشت. اگر ما به تعهداتمان عمل کنیم و اعتمادسازی کنیم و دنیا هم به تعهداتش عمل کند این روند می‌تواند ادامه داشته باشد که ما امیدواریم اینگونه باشد.

ارسال نظر