• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84145

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: برای تبادل اطلاعات هسته‌یی در چارچوب ان‌. پی‌. تی نیاز به زمان بیشتری داریم.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، علاءالدین بروجردی حق غنی‌سازی ایران به معنای تبادل کارشناس و در اختیار قرار گرفتن تجهیزات هسته‌یی و آموزش دانشمندان هسته‌یی از سوی ان‌. پی‌. تی را جزو وظایف آژانس انرژی هسته‌یی دانست که به گفته وی به دلیل فشارهای آمریکا تاکنون اجرا نمی‌شد.

نماینده مردم بروجرد افزود: به طور کلی فضایی در کشورهای غربی به وجود آمده است که فردی مثل مثل فیشر وزیر خارجه اسبق آلمان که با ایشان دیداری داشتم، بیان می‌کرد که زمینه برای همکاری در ابعاد مختلف با ایران که تاکنون به دلیل تحریم‌ها و فشارهای آمریکا متوقف شده بود مجددا فراهم شده است.

وی افزود: البته برای تبادل اطلاعات هسته‌یی نیاز به زمان بیشتری داریم.

وی در ارزیابی از توافقنامه جمهوری اسلامی ایران و ۱ + ۵ گفت: ملاک در قضاوت عصبانیت صهیونیست‌ها است، نتانیاهو، وزرای کار، ‌اطلاعات و سایر اعضای کابینه رژیم صهیونیستی اعلام کردند ایرانیان ۱ + ۵ را فریب دادند، به معنای دیگر صهیونیست‌ها عصبانیتشان را از این توافق پنهان نکردند.

وی افزود: واقعیت این است که راه سخت و درازی را پیش رو داریم، از یک سو باید از تیم هسته‌یی‌مان دفاع کنیم و آنچه در عهدنامه ان‌. پی. تی وجود دارد را در یک بعد جهانی تاییدش را بگیریم، به معنای دیگر اعضای دائم سازمان امنیت نباید علیه فعالیت‌های هسته‌یی ایران قطعنامه صادر کرده و موارد الزام‌آوری نظیر توقف یا کاهش درصد غنی‌سازی را به ایران تحمیل کنند.

بروجردی تصریح کرد: برای آغاز راه که واقعیت‌های صحنه هم نشان می‌دهد، منحنی تحریم‌ها سیر نزولی پیدا کرده است، در حوزه صادرات به ویژه صادرات فرآورده‌های پتروشیمی و حمل و نقل و طلا و قطعات خودرو از شمول تحریم‌ها خارج شده‌ایم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: به عقیده نمایندگان مجلس لغو تحریم‌ها در این مرحله کفایت نمی‌کند، مجلس لغو همه تحریم‌ها را الزامی می‌داند، رفع تحریم‌ها در مرحله اول را جزیی از یک کل می‌دانیم که باید سایر مطالبات ملی را نیز شامل شود.

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی قویا از حقوق هسته‌یی دفاع می‌کند، به هیچ وجه نباید شرایط موقت شش ماهه تبدیل به شرایط دایمی شود، مجلس چهار سال است که دولت را مکلف به تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌یی کرده است این به معنای ساخت ۲۰ رآکتور هزار مگاواتی است، طبیعتا این نیروگاه نیازمند سوخت است و این سوخت باید در داخل تولید شود.

بروجردی تاکید کرد: حلقه‌های به هم پیوسته در همه رشته‌ها باید در داخل کشور انجام شود، به بیان دیگر فناوری‌های مرتبط با انرژی هسته‌یی در حوزه‌های پزشکی، ‌ زمین‌شناسی و کشاورزی باید در حوزه تحقیقات هسته‌یی دنبال شود.

وی افزود: مراحل بعدی دوره شش ماهه باید منجربه گشایش بیشتر شود نه محدودیت بیشتر، نگاه ما در مجلس این است، هر وقت احساس نیاز کنیم برای دولت مصوبه قانونی می‌گذرانیم و دولت را ملزم می‌کنیم همان طور که در مقطعی از زمان دولت را مکلف به توقف پروتکل الحاقی کردیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گزارش رییس جمهور و وزیر خارجه به مجلس را مناسب توصیف کرد و افزود: منطقی این است که این گزارش توسط رییس‌جمهور و وزیر خارجه به مجلس اعلام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون امنیت ملی اقدامی در خصوص انفجار بیروت انجام می‌دهد گفت: تصمیم گرفتیم هیاتی از کمیسیون را به لبنان اعزام کنیم تا هم بررسی‌های میدانی را انجام دهند و هم با مقامات امنیتی لبنان گفت‌وگو کنند، تصور می‌کنم تا پایان هفته مقدمات این سفر انجام شود.

وی تصریح کرد: حضور نبیه بری رییس مجلس لبنان در ایران برای کمک به موضوع اقدام تروریستی در بیروت است.

وی تصویب موافقتنامه و پروتکل‌های بین‌المللی در مجلس را مورد اشاره و گفت: در قانون اساسی توافقنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و پروتکل‌های بین‌المللی باید از سوی مجلس تصویب شود ولی روال کار این است که دولت امضای اولیه را که در واقع همان تفاهم مقدماتی است را انجام می‌دهد، بعد در مجلس اگر تبدیل یا تغییری لازم داشت انجام می‌شود.

بروجردی اظهار کرد: مقام معظم رهبری دستاوردهای هسته‌یی مکتوب شده توسط رییس‌جمهور را جای قدردانی دانستند ولی این مساله ارتباطی با متن کامل تفاهم‌نامه ندارد.

ارسال نظر