• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84143

ترکیه با ابراز خشنودی از دستیابی ایران و ۱ + ۵ به توافق هسته‌یی در مذاکرات ژنو اعلام آمادگی کرد که در ادامه این راه از هر تلاشی فرو گذار نکند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از خبرگزاری جهان، وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای خشنودی خود را از دستیابی ایران و ۱ + ۵ به نتیجه مطلوب پس از سه دوره مذاکرات ژنو اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: ‌ به کشورهای ایران و ۱ + ۵ را به دلیل اتخاذ همت بالا برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب تبریک می‌گوییم. البته این توافق اعلام شده اولین گام است و یک اقدام مهم در جهت اعتمادسازی در کوتاه‌مدت به شمار می‌رود.

به نوشته این بیانیه، امیدواریم برای ادامه این‌گونه اقدامات و دستیابی به اهداف مورد نظر تلا‌ش‌ها به همین شکل ادامه یابد و با برداشته شدن گام‌ها، مساله هسته‌یی ایران از طریق مسیر دیپلماسی حل شده و یک راه‌حلی به دست آید که هر دو طرف از آن راضی باشند. ترکیه به عنوان کشوری که تاکنون برای زنده نگه داشتن مسیر دیپلماسی در مساله هسته‌یی ایران تمام تلاش خود را کرده است هم اکنون نیز اعلام آمادگی می‌کند که برای حل صلح‌آمیز مساله هسته‌یی ایران هر مسوولیتی که بر عهده داشته باشد را به خوبی به جا آورد.

در ادامه این بیانیه آورد: ترکیه بر این باور است که علاوه بر تبعیت از معاهده NPT و تعهدات و ضوابط ناشی از آن از حق دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی حمایت خود را اعلام می‌کند. هم‌چنین ترکیه حمایت خود را از تبدیل خاورمیانه به منطقه عاری از تسلیحات هسته‌یی حمایت می‌کند.

ارسال نظر