• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84142

لوران فابیوس گفت که اتحادیه اروپا اولین مرحله از تحریم‌ها علیه ایران را در ماه دسامبر آینده لغو خواهد کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از روزنامه‌ فرانسوی لوفیگارو، وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با رادیو اروپا یک بیان کرد که کاهش تحریم‌های اروپایی از ماه دسامبر آغاز خواهد شد. وی افزود که لغو تحریم‌ها محدود، موقت و قابل تغییر خواهد بود و طرف آمریکایی هم همین کار را خواهد کرد.

فابیوس اینکه این لغو تحریم‌ها شامل چه بخش‌هایی است را مشخص نکرد.

وی گفت که آنچه مد نظر است، برنامه غنی‌سازی است و در شروطی که مورد توافق قرار گرفت، مساله حق غنی‌سازی مطرح نیست و این یعنی ایران نمی‌تواند کاری انجام دهد. در اینجا شرط‌های مشخصی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان مذاکرات ژنو گفت: کاری به اظهار نظر کشورها ندارم. آمریکایی‌ها مدعی‌اند برنامه‌های غنی‌سازی را به رسمیت می‌شناسند نه حقی به عنوان غنی‌سازی. اما برای ما این حق غیرقابل انتزاع است و تفسیر آمریکا مورد قبول اغلب کشورها نیست. در این سند برنامه غنی‌سازی به عنوان جزیی از هر راه‌حل به رسمیت شناخته شده است. البته ما نمی‌خواهیم کسی احساس کند که برنامه هسته‌یی ایران غیرصلح‌آمیز است و در این رابطه همکاری می‌کنیم. تا این که به عنوان یک برنامه عادی از سوی جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته شود.

ارسال نظر