• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84116

یوشکا فیشر وزیر خارجه پیشین آلمان عصر روز یکشنبه با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل ازایسنا، بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و آلمان طی دوره های مختلف گفت: دیدگاه عمومی مردم ایران نسبت به آلمان منفی و تاریک نیست و امیدواریم با تحولات جدید بتوانیم تحرکات جدیدی به مناسبات دو کشور ببخشیم. بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته‌یی بین ایران و کشورهای ۱ + ۵ در ژنو گفت: ما براساس فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر این که اهل منطق و گفت‌وگو با دنیا هستیم از ابتدا بر رویکرد منطقی گفت‌وگو تاکید داشته و داریم.

وی در همین راستا افزود: ما به جد مخالف سلاح اتمی هستیم و چیزی فراتر از حقوق شناخته شده بین المللی خود همانند هر یک از اعضای ان پی تی مطالبه نمی‌کنیم.

بروجردی همچنین گفت: امیدواریم روزی شاهد دنیای عاری از سلاح اتمی باشیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع سوریه اظهار نمود: ما از همان ابتدای بحران سوریه بر این باور منطقی بودیم که بحران این کشور راه حل نظامی ندارد و تنها با شیوه‌های سیاسی و دیپلماتیک می‌توان به پایان مشکلات این کشور امیدوار بود.

بروجردی افزود: اکنون مشاهده می کنیم‌که تمام کشورها از جمله قدرت‌های بزرگ به درستی منطق ما در سوریه پی برده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص افغانستان نیز گفت: گسترش افراط گرایی و تروریسم و قاچاق مواد مخدر در همسایگی ایران در افغانستان نتیجه سیاست های نظامی گری از سوی اشغالگران در این کشور بوده است.

وی افزود: مشارکت فراگیر همه اقوام در فرایند سیاسی افغانستان توام با مشارکت کشورهای همسایه در استقرار ثبات و آرامش در این کشور راه حل سیاسی و پایدار حل مشکلات در آن است.

در ادامه این دیدار یوشکا فیشر، وزیر خارجه پیشین آلمان با ابراز خرسندی از نتیجه مذاکرات هسته‌یی ایران در ژنو گفت: امیدواریم طرف‌های گفت‌وگو با پوشش کامل، روند مذاکرات را تا حصول نتیجه نهایی ادامه دهند.

وی با اشاره به موضوع سوریه نیز گفت: ما هم با رویکرد ایران موافقیم که بن بست موجود در سوریه تنها با راه حل سیاسی قابل حل است و در غیر این صورت خطرات زیادی فراروی منطقه خواهد بود.

وزیر خارجه پیشین آلمان در پایان خواستار افزایش همکاری‌های دو کشور در زمینه مسائل مهم منطقه‌ای و راهبردی در آینده شد.

ارسال نظر