• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83966

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اخطار برخی نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس در مورد توافق ایران و ۱ + ۵ در ژنو گفت: بحث‌های مرتبط به موضوع هسته‌یی از مسائل مهم کشور است که نظام درباره آن تصمیم‌ اتخاذ می‌کند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، محمد حسن ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را برعهده داشت، اظهار کرد: قطعا در این حوزه نظر مجلس و نمایندگان همیشه مدنظر بوده و خواهد بود.

وی افزود: مسیر حرکت ما در طول سال‌های گذشته در دفاع از منافع ملی بوده است و در همین چارچوب حرکت می‌شود. قطعا دغدغه همکاران نماینده که مصالح ملی و منافع نظام بوده هم در همین چارچوب مورد توجه قرار می‌گیرد و ما تردیدی در این باره نداریم.

ابوالقاسم جراره در همین رابطه با استناد به اصل ۱۲۵ قانون اساسی اظهار کرد: به موجب قانون اساسی این توافق باید به تصویب مجلس برسد و شما(رئیس جلسه) پاسخ بدهید که آیا این موضوع منطقی است یا نه که نمایندگان در جریان موضوع قرار بگیرند.

بیرانوند در اخطاری مستند به اصل ۶۷ قانون اساسی گفت: به نظر می‌رسد ضروری بود که در این جلسه به بحثبه این مهمی(توافق هسته‌یی ایران و ۱ + ۵) می‌پرداختیم. از آقای رئیس جمهور هم سوال می‌کنم که آیا مذاکرات محرمانه‌تان تمام شده است؟

وی اضافه کرد: برخی مواردی که آمریکا‌یی‌ها می‌گویند با تحلیل‌ها در داخل و خبرهایی که وزیر امور خارجه گفته است، متفاوت است.

در واکنش به طرح مباحثمربوط به توافق هسته‌ای ایران و ۱ + ۵ در جلسه امروز مجلس و همچنین اظهارات حمید رسایی، درباره لزوم تصویب توافق ایران و ۱ + ۵ در مجلس، تابش، قسیم عثمانی، کاتب، ندیمی و تاجگردون خواستار طرح اظهارات خود درقالب اخطار و تذکر بودند اما ابوترابی‌فرد، که اداره جلسه را برعهده داشت، ‌اجازه مطرح شدن این تذکرات را نداد.

بر همین اساس مجلس دقایقی ناآرام شد و تعداد زیادی از نمایندگان دور صندلی تابش و ندیمی تجمع کردند. در این حین تابش و حسینیان مشغول گفت‌وگو با یکدیگر بودند و همین موضوع دقایقی نظم جلسه را برهم زد. مطهری، رسایی و تاجگردون در ادامه در جایگاه هیات رییسه مجلس حضور یافتند و اعتراض خود را به مطرح نشدن تذکرات نمایندگان عنوان کردند.

ارسال نظر