• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82431

رئیس‌جمهور گفت: کشاورزی بخش مهمی است که هم با توسعه کشور و هم با امنیت ملی در ارتباط است و در واقع بخش مهمی از امنیت ما مربوط به امنیت غذایی است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، رئیس‌جمهور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که صبح امروز در محل اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، با اشاره به تقدیرشدگان در این کنگره، گفت: ای کاش در میان عزیزانی که از آنها با اهدای لوح تقدیر شد چند نفر از بانوان نیز حضور داشتند چون در زمینه کشاورزی در سراسر کشور، خانم‌ها بار سنگینی را بر دوش داشته و دارند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با فضای کشاورزی بیگانه نیستم، ادامه داد: من روستازاده‌ام و در کنار تحصیل کار کشاورزی داشتم و اگر دست پینه بسته افتخار است من هم در سن ۱۱ سالگی و در تابستان به خاطر کار کشاورزی دست‌هایم پینه بسته بود.

روحانی ادامه داد: شاید سود کار کشاورزی در مقایسه با بخش‌های دیگر بسیار کم باشد اما افتخار آن بسیار است.

وی با اشاره به ویژگی‌های کار کشاورزی افزود: سر و کار داشتن با طبیعت و در کنار طبیعت زندگی کردن کاری پسندیده و در کنار آن کشاورزی اساسا کاری خدایی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رویش بذر به دست خداوند است و در واقع زارع اصلی خداست، گفت: کشاورزان عزیز وسیله زراعت را فراهم می‌کنند.

روحانی کشاورزی را مایه افتخار همه دست‌اندرکاران این بخش دانست و اظهار داشت: کشاورزی بخش مهمی است که هم با توسعه کشور و هم با امنیت ملی در ارتباط است و در واقع بخش مهمی از امنیت ما مربوط به امنیت غذایی است.

وی با تاکید بر این نکته که به معضلات بخش کشاورزی آگاه است، به اهمیت حفظ منابع آب و خاک اشاره کرد و افزود: برخی خاک را ناچیز می‌دانند اما برای اینکه خاک به دست بیاید، میلیون‌ها سال تحولات مختلف رخ می‌دهد تا این خاک در اختیار ما قرار گیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با خاک آماده برای کشت در سالیان گذشته بی‌رحمانه برخورد شده است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: آنگاه که به فکر مسکن، شهرسازی، ساخت و ساز، جاده، پل و هرگونه تغییر و تحول بر روی زمین بودیم، کمتر فکر کردیم که جای مناسب آن کار را پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل ساخت سکونت نکنیم.

وی افزود: کمتر فکر کردیم که جایگاه شهر را به درستی انتخاب کنیم، باغ‌ها، درختان، ناجوانمردانه تخریب شدند و این تأسفی است که جبران آن سالیان دراز به طول خواهد انجامید، ما از لحاظ آب در مضیقه هستیم، کشور ما از نظر بارندگی جزو سرزمین‌های پر آب نیست، کشوری که بارندگی متوسط آن ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلی‌لیتر است، می‌تواند جزو کشورهای خشک محسوب شود بنابراین باید قدر قطره‌قطره آب حیات این سرزمین را بدانیم و برای قدردانی از آب، نیاز به تدبیر داریم، نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه هستیم.

روحانی با بیان اینکه امان از این سرمایه که حرف هیچ‌کس را گوش نمی‌دهد، گفت: سرمایه فقط یک واژه را می‌شناسد و به دنبال آن می‌رود و آن واژه سود است، هر کجا سود بیشتر حاصل شود، سرمایه آنجا می‌رود. البته سودی توأم با امنیت و پایداری؛ توصیه هیچکس را گوش نمی‌دهد و هرچه بگویید کدام بخش نیازمند سرمایه است، او آهوی فراری است که به دنبال جایگاه سود می‌گردد.

وی افزود: این جا مداخله دولت لازم است، گاهی در برخی امور ممکن است بخش خصوصی به دلایلی حاضر نباشد همه سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کند، اینجا جایی است که در کنار دولت، تشکل‌ها باید به صحنه بیایند و دست به دست هم دهند، اینجا جایی است که خیرینی که در صحنه‌های مختلف وقتی مورد نیاز یک امت است، با سود کم اما با اعتقاد به برکت آن سود کم به صحنه خواهند آمد.

وی ادامه داد: همه باید دست به دست هم دهیم، بخش کشاورزی نه تنها غذای مردم را تأمین می‌کندو استمرار حیات جامعه است، بلکه هر روز ما از دسترنج کشاورزان قدردانی می‌کنیم، هر بار که در کنار سفره غذا قرار می‌گیریم و در پایان آن الحمد‌الله رب‌العالمین می‌گوییم، در واقع حمد خداوند متعال را به جای می‌آوریم و سپاس از همه افرادی که سفره مردم را رنگین کردند و غذای لازم را در اختیار ملت گذاشتند.

روحانی ادامه داد: می‌شود آن سفره را از دسترنج دیگر ملت‌ها هم رنگی کرد اما دیگر افتخاری نیست، فقط شکم‌ها سیر می‌شود اما روح و جان غذایی را نمی‌گیرد، افتخاری وجود ندارد که سفره ما سرزمین کشاورزی دیگران را آباد کند، از آمریکای لاتین گرفته تا شمال آفریقا و اروپایش و آسیای دورش، همه و همه آثاری از زرع و زراعت آنها در سفره ایرانی کم و بیش یافت می‌شود، این افتخاری برای ما نیست.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: کشوری که در سالهای گذشته در بهترین شرایط درآمد ارزی بود، سالانه حدود صد میلیارد دلار درآمد ارزی داشت، اما این درآمد در کجا سرمایه‌گذاری شد؟ چطور در این فرصت بزرگ ما نتوانستیم بخش‌های مختلف و در رأس آن بخش کشاورزی را احیاء کنیم، بخش کشاورزی ما سرمایه می‌خواهد، تخصص می‌خواهد.

به گفته وی، در همین دوره است که آب‌های زیرزمینی افت می‌کند، در همین دوره است که زمین شور و شورتر می‌شود، در همین دوره است که دریاچه ارومیه زیبا خشک می‌شود، در همین دوره است که زاینده‌رود زیبا به خشک‌رودی تبدیل می‌شود، نگویم هامونش، کارونش، همه جا امروز با مشکل مواجه هستیم، می‌دانید از طبیعت باید استفاده کنیم، ستیز با طبیعت، ستیز با خودمان است، ما از مرتع باید استفاده کنیم اما ستیز با مرتع یعنی نابودی مرتع، یعنی نابودی خاک و یعنی کمبود آب.

روحانی در ادامه سخنانش متذکر شد: با طبیعت ستیز نکنیم، از طبیعت منصفانه استفاده کنیم، دولت در زمانی که مسئولیت را برعهده گرفت، با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: شاید اولین عزیزی که با او آمار را مرور کردیم، همین آقای کلانتری بود، او که زحمات زیادی برای این بخش کشیده است و انشاء‌الله می‌کشد و این مسئولیت خود را ادامه می‌دهد و در فرصت بعدی با آقای حجتی که از او خواهش کردیم در وزارت جهاد کشاورزی حضور یابد، از همان روزهای اولیه، آمارها نگران‌کننده بودند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از همان روز اول آمارهای نگران‌کننده و متناقضی در موضوع کشاورزی به ما می‌رسید، گفت: یک آمار می‌گفت که ما ۱۳ میلیون تن تولید گندم داشتیم، آمار دیگر می‌گفت که باید ۷.۵ میلیون دیگر تولید کنیم و آمار سومی هم می‌گفت که کل مصرف کشور ۱.۵ میلیون تن است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این شرایط متوجه هستیم که ناچاریم بیش از ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم آن هم در شرایطی که نفت و کشتیرانی و بیمه کشتی‌های ما تحریم است.

روحانی با اشاره به دیگر موضوعات جانبی بحثکشاورزی گفت: در عین حال نه تنها گندم که بسیاری از نهاده‌های مرتبط با این بخش باید وارد شود وگرنه باغات، شیلات و بسیاری از بخش‌های کشاورزی با مشکل مواجه خواهند شد.

وی موضوع کود کشاورزی را مدنظر قرار داد و افزود: برای احیای کشاورزی نیاز به کود داشتیم و دیدیم که برای موضوع کود قدمی برداشته نشده است.

رئیس‌جمهور مشخص شدن قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی را در پاییز هر سال یکی از موضوعات مهم خواند و گفت: دولت در همه این زمینه‌ها توجه جدی خود را آغاز کرده است.

روحانی با بیان اینکه در زمینه کود با بدهی‌های فراوانی مواجهیم، اظهار داشت: وقتی در زمینه کود وارد شدیم دیدیم که تحویل دهندگان این محصول با ۱۳۰۰ میلیارد بدهی از سوی دولت مواجهند و ابتدا درخواست پرداخت شدن این بدهی‌ها را دارند؛ دیدیم که به لطف خدا دولت گذشته ارث‌های خوبی را برای ما به جا گذاشته است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مشخص شدن قیمت‌های خرید تضمینی گفت: در زمینه بدهی کشاورزان نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برای تهیه کود از منابع داخلی و منابع خارجی ارز لازم تخصیص داده شده است و تصویب و اعلام به موقع قیمت‌های تضمینی در محصولات استراتژیک نظیر گندم انجام خواهد شد.

روحانی در ادامه با بیان برخی آمارها در زمینه اختصاص منابع مالی به موضوع کشاورزی، گفت: اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر ۱۵۰ میلیارد تومان گذشته علیرغم بدهی ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه بیمه صورت گرفت.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برای تامین کودهای شیمیایی مورد نیاز کشت پاییزه مانند کودهای فسفاته ۵۰۰ میلیون دلار از طریق بانک مرکزی تامین شده است.

وی اختصاص اقدامات لازم برای خریداری ۳۰۰ هزار تن کود شیمیایی فسفاته و دیگر موارد مربوط به آن را یادآور شد و افزود: هم‌اکنون ۸۰ هزار تن از این کودها وارد شده و در حال توزیع است.

روحانی با بیان اینکه بدهی ۱۳۰۰ میلیارد تومانی شرکت خدمات حمایتی که از گذشته به ارثرسیده، گفت: علیرغم این بدهی طی سه ماه گذشته ۳۰۰ هزار تن کود اوره توزیع شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تامین خط اعتباری از بانک کشاورزی به مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان برای متقاضیان ماشین‌آلات کشاورزی، اختصاص ۳۱۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای تجهیز سرمایه در گردش کاشت، داشت و برداشت، تامین خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد تومانی برای توزیع‌کنندگان کود، تخصیص ۴۱۰ میلیارد برای بحثبذرهای مختلف از جمله کارهای انجام شده در زمینه تامین منابع مالی بخش کشاورزی است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومانی نیز از محل صندوق توسعه برای این بخش در نظر گرفته شده است.

روحانی با بیان اینکه در بحثکشاورزی رسالت مهمی بر دوش کشور است، افزود: دولت می‌تواند با واردات نابجا برای کشاورزی مشکل ایجاد کند و در مقابل با واردات صحیح آن را توسعه دهد.

وی با اشاره به وظیفه دولت در بخش کشاورزی گفت: دولت باید اعتبار لازم ارزی و ریالی را برای کشاورزان آماده کرده و موضوع تحقیقات و آموزش کشاورزی را انجام دهد و تسهیلات لازم برای ورود ماشین آلات کشاورزی را آماده کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم مکانیزه شدن کشاورزی گفت: کشاورزی سنتی قادر به رقابت نیست؛ ضمنا قرار نیست در کشاورزی فقط نیازهای داخلی خود را تامین کنیم بلکه باید بازارهای هدف جهان را فتح کنیم.

روحانی با بیان اینکه آمارها می‌گوید از ۱۰۰ درصد نیاز کشور کمتر از ۵۰ درصد را در داخل تامین می‌کنیم، تصریح کرد: بقیه محصولات مورد نیاز در زمینه کشاورزی در حال وارد شدن است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های سیاسی و اجتماعی کشاورزان و روستاییان، اظهار داشت: روستاییان و کشاورزان در انتخابات نشان دادند که در صحنه سیاسی نه تنها از شهرهای کلان عقب نیستند بلکه از مرکز کشور نیز اطلاعاتشان کمتر نیست.

رئیس‌جمهور رسالت کشاورزان در زمینه بهبود وضعیت کشاورزی را یادآور شد و ادامه داد: دولت به شما اعلام می‌کند که همه توان خود را برای احیای کشاورزی به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام می دهد.

روحانی اضافه کرد: به همین دلیل از صبح فردا بعد از سالیان دراز که شورای عالی آب تعطیل بود دوباره این جلسه به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شده و به صورت نوبه‌ای این شورا را فعال خواهیم کرد.

وی افزود: در ادامه هفته بعد نیز شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود.

رئیس‌جمهور در پایان با تاکید بر اینکه مشکلات گذشته و فعلی ما را مأیوس و ناامید نمی‌کند، خاطرنشان کرد: باید با کار بیشتر همه دست به دست هم داده و کشاورزی پررونق را به یادگار بگذاریم.

ارسال نظر