• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89782

در نهمین اتاق گفتگو با خبرنگاران مطرح شد

رشد سهام سبحان؛ عامل افزایش سرمایه این شرکت/ رشد ۸ درصدی ضریب نفوذ بیمه در کشور

نهمین نشست اتاق گفتگو با خبرنگاران روز سه شنبه 13 مرداد با حضور مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر و مدیران عامل شرکت های فعال در حوزه سرمایه گذاری و بیمه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آژانس خبری اقتصادتایمز، مهندس محمدرضا اسکندری، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با حضور در اتاق گفتگو با خبرنگاران سازمان اقتصادی کوثر در خصوص اتفاقات گذشته گروه سرمایه گذاری سبحان اظهار داشت: اتفاقات سال های گذشته دیگر اصلاح شده است. در آن زمان سرمایه شرکت 80 میلیارد بود که بعد از آن اتفاق دو مدیرعامل یعنی آقای اسماعیلی و آقای رحمتی آمدند.

وی افزود: اتفاقاتی که در آن زمان در شرکت سبحان افتاد موجب شد تا در سال 88 ذخیره منفی 40 میلیاردی داشتیم و سرمایه شرکت از 80 میلیارد به 38 میلیارد رسیده بود و بعد از ایجاد تغییرات و اقداماتی که مدیرعامل جدید انجام داد وضعیت تغییر کرد و عملکرد مثبتی داشتیم.

 

 اسکندری تاکید کرد: گروه سرمایه گذاری سبحان در نتیجه رشد سهام و افزایش سود به سرمایه 130 میلیاردی کنونی رسیده و پولی برای افزایش سرمایه تزریق نشده است.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گروه سرمایه گذاری سبحان چه زمانی از زیان انباشته خارج شده است، بیان داشت: این شرکت در زمان مدیریت آقای اسماعیلی از زیان خارج شد و زیان انباشته ابتدا در سرمایه از دست رفته بازگشت و بعدها به سوددهی منجر شد.

 

مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره سازمان اقتصادی کوثر خاطرنشان کرد: از سال 1388 تا 1391 و به امروز باید مدیرعامل های این شرکت را تشویق کرد چرا که تمام نابسامانی های گذشته را تبدیل به سامان کردند.

 

به گفته وی در گذشته قسمت زیادی از پرتفوی سبحان غیربورسی بود در صورتی که در حال حاضر بالای 70 درصد پرتفوی این شرکت بورسی است.

 

مالک رحمتی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان در ادامه این نشست خبری گفت: سازمان اقتصادی کوثر در چندین گروه کشاورزی، معادن و خدمات مالی فعالیت می کند که کار اصلی شرکت سرمایه گذاری سبحان تکمیل زنجیره ارزش خدمات مالی است که عبارت از حضور در بازارهای سرمایه کشور، داشتن کارگزاری، داشتن مشاوره سرمایه گذاری، داشتن خدمات مالی، داشتن خدمات بیمه ای و ... می باشد.

 

وی ادامه داد: آنچه که امروز برجسته می باشد حضور سرمایه گذاری سبحان در بازار سرمایه گذاری کشور است.

 

رحمتی در ادامه با نگاهی به بازار سرمایه در سال های اخیر عنوان کرد: شاخص بورس در یک بازه 19 ماهه 26 درصد افت کرده و از اوج خود در 15 دی ماه 1392 که در ارتفاع 89 هزار و 500 واحد داشت به ارتفاع 66 هزار و 445 واحدی در روز جاری سقوط کرد.

 

رحمتی همچنین گفت: ارزش بازاری بورس نیز در این بازه 19 ماهه از 445 هزار میلیارد تومان با افت 37 درصدی به 279 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

وی تصریح کرد: امروزه به جای اینکه حقوقی ها از بازار حمایت کنند به فروشندگان بازار تبدیل شده اند که دلیل آن را مشکلات نقدینگی عنوان می کنند.

 

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان با اشاره به اینکه بورس ایران حدود 5 میلیون نفر بازیگر دارد، اظهار داشت: این نشان از بزرگ بودن بازار سرمایه دارد که نیازمند کمک تمامی نهادها برای بازگشت اعتماد به سرمایه گذاری در بورس دارد.

 

به گفته وی بازار سرمایه دماسنج اقتصاد واقعی هر کشوری است و به خوبی نمود تمامی اتفاقات موجود در سیاست و اقتصاد آن کشور است.  

 

رحمتی در ادامه به فعالیت های سرمایه گذاری سبحان اشاره کرده و گفت: ما کارگروهی را تشکیل داده ایم که به صورت منظم برگزار شده و اهالی بازار سرمایه به بحث و گفتگو با هم می پردازند.

 

وی ادامه داد: تکمیل زنجیره خدمات مالی، ارائه مشاوره تخصصی جهت تخصیص بهینه منابع و نهاد تخصصی جهت مراجعه و تحلیل ریسک و بازدهی سرمایه نکته مطلوب سرمایه گذاری سبحان است.

 

رحمتی افزود: در حال حاضر 57 درصد پرسنل این شرکت از جامعه هدف و خانواده شهدا و ایثارگران است.

 

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان مطلوب این شرکت را معرفی ابزار برای روش های نوین تامین مالی اسلامی عنوان کرد.

 

 

مدیرعامل سرمایه گذاری سبحان تصریح کرد: این شرکت در پایان دوره مالی سال 93 با 59 میلیارد تومان سوددهی 95 درصد بازدهی از بازار سرمایه گرفتیم که البته این میزان در سال 94 با 20 درصد تعدیل منفی همراه خواهیم بود اما به تعهد بودجه ای خود می رسیم.

 

وی همچنین افتتاح تالار اختصاصی معاملات بورس اوراق بهادار را از دیگر دستاوردهای گروه سرمایه گذاری سبحان عنوان کرد و گفت: رابطه میان شرکت ها و کارگزاری ها خود از عوامل به وجود آمدن حاشیه هایی بود که حال با اففتاح این تالار همه معاملات بورسی ما در تالار کارگزاری خودمان انجام می شود.

 

در ادامه این نشست محمدعلی اکباتانی نژاد، مدیرعامل شرکت خدمات بیمه ای ایمن آسایش کوثر اظهار داشت: بیمه دارای دو بعد مالی و روانی است که هم در کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه پراهمیت می باشد.

 

وی افزود: بیمه علاوه بر سودآوری اقتصادی و سهم قابل توجه در تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته یک امنیت روانی را برای جامعه به وجود می آورد.

 

اکباتانی نژاد تصریح کرد: ما پرتفوی تمامی شرکتهای زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر را در دو سال گذشته تجمیع کرده ایم تا ارائه خدمات را ساماندهی کرده و از برون رفت سرمایه جلوگیری کنیم.

 

وی ادامه داد: سالانه بیش از 150 میلیارد تومان حق بیمه از بنیاد شهید خارج می شود که تنها به این دلیل است که به صورت متمرکز کار نمی شود.

  

مدیرعامل شرکت خدمات بیمه ای ایمن آسایش کوثر تصریح کرد: فقدان نیروی باتجربه و با مهارت در صنعت در میان جامعه ایثارگری از معضلات مهم ماست که نیاز به تربیت این نیروها می باشد و این موضوع رسالت اصلی ما در سازمان اقتصادی کوثر است.

 

وی در ادامه به ارائه آمارهایی درباره صنعت پرداخت و گفت: در سال 92 میزان حق بیمه تولید شده 162 هزار میلیارد ریال است که مبلغ قابل توجهی می باشد.

 

 

 

اکباتانی نژاد تاکید کرد: تحریم ها موجب رشد 7.5 درصدی حق بیمه تولیدی شد چرا که مردم کشور ما ریسک گریزند و ما در مدت تحریم مجبور شدیم به سراغ ریسک هایی که در گذشته به جاهای دیگر واگذار می کردیم برویم.

 

وی اضافه کرد: از طرف دیگر تحریم ها در برخی موارد به ضرر ما تمام شد چرا که در صادرات کالاهای ما به کشورهای دیگر، هیچ کشوری حاضر نمیشد تا کشتی ها و هواپیماهای ما را بیمه کند.

 

مدیرعامل شرکت خدمات بیمه ای ایمن آسایش کوثر خاطرنشان کرد: با برداشته شدن تحریم ها می توانیم در بخش صادرات، واردات و بیمه های اتکایی رشد خوبی داشته باشیم اما نگرانی از واردات بی رویه کالا و خدمات وجود دارد.

 

وی  با بیان اینکه سالیانه 10 میلیارد تومان حق بیمه تولیدی شرکت های سازمان اقتصادی کوثر است، گفت: 14 هزار نفر از مدیران، کارمندان و خانواده پرسنل سازمان اقتصادی کوثر زیر چتر خودمان قرار دارند تا علاوه بر اینکه یک امنیت و آرامش در میان پرسنل برقرار شود و مورد حمایت کامل بیمه ای قرار گیرد، سرمایه و دارایی های سازمان حفظ شود.

  

اکباتانی نژاد در ادامه اظهار داشت: ضریب نفوذ بیمه در جهان 6.3 است که این ضریب در منطقه 1.5 و در کشور ما 2.7 می باشد که در سال 2013 با رشد 8 درصدی نسبت به سال قبل از آن همراه بود که نشاندهنده افزایش درک مردم کشورمان در خصوص بیمه است.

 

وی افزود: توانمندسازی نیروهای انسانی در اولویت ما قرار دارد و از اسفند 92 که طرح تکاک در سازمان اجرا شد، به دنبال آموزش و تربیت نیروها در زمینه بیمه ای و بانکی در سراسر کشور هستیم.

 

مدیرعامل شرکت خدمات بیمه ای ایمن آسایش کوثر عنوان کرد: سهم بخش غیردولتی از حق بیمه های تولیدی بازار امسال به 64.1 رسیده است که افق بسیار خوبی را نشان می دهد که امیدواریم این روند در دوران پساتحریم نیز ادامه پیدا کند.

  

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعدد شرکت های بیمه ای گفت: من این موضوع را قبول ندارم. تعداد شرکتهای بیمه ای ما از آنچه که باید باشد کمتر است چرا این به نسبت جمعیت باید شرکت بیمه وجود داشته باشد اما در کشور شرکت بیمه چابک که ریسک را به درستی شناسایی کرده و خدمات دهد، هنوز بسیار کم است.

 

اکباتانی نژاد اضافه کرد: در برخی از رشته های بیمه ای سودآوری وجود ندارد و در بحث بیمه و درمان معمولا پرتفوی شرکت های منفی است که نمی توانند تمامی ریسک ها را پوشش دهند و عدم حفظ توازن پرتفوی باعث ورشکستگی برخی شرکتهای بیمه ای می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت خدمات بیمه ای ایمن آسایش 60 درصد پرتفوی بیمه در رشته های بیمه درمان بوده و پس از آن بیمه شخص ثالث و بدنه اتومبیل، بیمه آتش سوزی، باربری و مسئولیت و بیمه های عمر و حادثه قرار می گیرند.

ارسال نظر