• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91169

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه مطرح کرد:

رشد ۵۰ درصدی نرخ اجاره بها در ۴ سال گذشته/ افزایش ۵ درصدی قیمت مسکن در سال ۹۵

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه نرخ اجاره بها از سال ۸۴ تا ۹۲ معادل ۲۴۰ درصد افزایش یافت و در ۴ سال گذشته قیمت اجاره بها در تهران ۵۰ درصد رشد داشته گفت: برای ساخت یک ساختمان ۵ طبقه مجوز صادر می‌شود اما در حین ساخت ۲ و یا ۳ طبقه دیگر به آن اضافه می‌شود.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، علی چگنی گفت: قیمت اجاره بها از سال 84 تا 92 معادل 240 درصد و در 4 سال گذشته قیمت اجاره بها در تهران 50 درصد رشد داشته است.

مدیرکل دفتربرنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهارداشت: آمارها نشان می دهد که در مقایسه با سال 94 قیمت مسکن در سال 95 حدود 5 درصد افزایش یافته است.

چگنی در ادامه با اشاره به میزان افزایش قیمت زمین از سال 84 تا 92 گفت: در این 8 سال قیمت زمین 740 درصد رشد داشت به طوری که همواره قیمت زمین در کشور در دهه های گذشته 20 درصد کمتر بود، اما هم اکنون 20 درصد بیشتر شده است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر برای ساخت یک ساختمان 5 طبقه مجوز صادر می شود اما در حین ساخت 2 و یا 3 طبقه دیگر به آن اضافه می شود و این نحوه ساخت و ساز سبب افزایش قیمت زمین شده و وزارت راه و شهرسازی درصدد است روند این وضعیت متوقف شود.

مدیرکل دفتربرنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهارداشت: وجود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکن خالی در کشور نشان می‌دهد که سیاست‌های حوزه ساخت و ساز در گذشته نتیجه مناسبی نداشته و باید روش‌های آن تغییر کند.

 

ارسال نظر