• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87184

مشاور وزیر راه در امور حمل‌ و نقل گفت: طی ۹ ماهه امسال مبدأ بیشتر کالاهای ترانزیتی که از ایران عبور کرده عراق و مقصد آن امارات بوده است.

به گزارشاقتصاد تایمزشهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو باایسنا، با بیان اینکه باید تلاش کنیم مسیر‌هایی که برای عبور کالا از ایران وجود دارند برای تجار از اولویت بیشتری برخوردار شوند، اظهار کرد: گفت: فعال‌ترین مرز‌ کشور در ترانزیت ورود کالا پرویز‌خان در استان کرمانشاه که هم مرز با عراق است بوده و ۳۲.۵ درصد از کل سهم ترانزیت را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در ترانزیت ورود کالا بعد از مرز پرویز‌خان، بندر‌عباس در استان هرمزگان با سهم ۲۸ درصد و مرز بازرگان در استان آذربایجان غربی که هم مرز ترکیه است بیشترین سهم را داشته‌اند.

افندی‌زاده گفت: بندر امام در استان خوزستان با ۳۳ درصد رتبه اول فعال‌ترین مرزهای کشور در ترانزیت خروج کالا را دارد و پس از آن بندرعباس در استان هرمزگان با ۱۰.۳ درصد و باشماق در استان کردستان هم مرز عراق با ۶.۸ درصد قرار دارند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ترانزیت کالا از شش میلیون تن در سال ۸۷ به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال گذشته رسیده است، گفت: ظرفیت کشورمان بسیار بیشتر از این میزان است و ما می‌توانیم این ظرفیت را افزایش دهیم که باید در این راستا مسیرهایی که از ایران عبور می‌کنند برای تجار از اولویت بیشتری برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده بود تا پایان سال جاری ۱۲ میلیون تن ترانزیت داشته باشیم، اظهار کرد: هشت میلیون و ۹۵ هزار و ۸۲۷ تن در هشت ماهه‌ امسال ترانزیت داشتیم که ۶.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد که از این میزان ۹۶ درصد از طریق جاده‌ها و چهار درصد از طریق راه‌آهن صورت گرفته است.

افندی‌زاده گفت: شناسایی ظرفیت‌های جدید، اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها و فراهم کردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل از جمله فاکتورهای مهم در جهت افزایش ترانزیت محسوب می‌شود.

به گفته او اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل توجهی ایفا کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این که استفاده از تکنولوژی‌ و فناوری‌ها به صورت یکپارچه برای همه سازمان‌ها و ارگان‌ها بسیار مهم است، گفت: آن چه در این زمینه مهم است ارتقای استفاده از ظرفیت‌های ترانزیت و کاهش هزینه‌های آن است.

ارسال نظر