• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86324

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر کمبود اعتبار دولتی برای تکمیل ۱۴۵ بیمارستان در حال ساخت و لزوم استفاده از مشارکت مردم در این زمینه، اظهار امیدواری کرد که شورای مشترک جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ساخت بیمارستان ها هر چه سریعتر در وزارتخانه های راه وشهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، عباس آخوندی که به همراه وزیر بهداشت از پروژه احداثبیمارستان ۸۰۰ تختخوابی مهدی کلینیک تهران و ساختمان جایگزین مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) در حال ساخت است؛ بازدید می کرد با بیان اینکه دولت لزوما نباید ساخت، اداره و بهره برداری را برعهده داشته باشد که با تغییر پارادایم باید دولت از تصدی گری مستقیم فاصله بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در بسیاری از کشورها اجرای پروژه های خدماتی توسط بخش خصوصی انجام می شود و ساخت بیمارستان نیز از طریق مشارکت بخش خصوصی ساخته می شود.

وی اظهارداشت: از ۱۴۵ بیمارستان در دست ساخت وزارت راه و شهرسازی پیش بینی شده است که تا پایان سال آینده، ۲۳ بیمارستان تکمیل و در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد.

آخوندی تصریح کرد: مهمترین مشکل تکمیل ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی کمبود اعتبار است که دولت تدبیر و امید در نظر دارد تا با رفع موانع جذب مشارکت و خرید خدمات توسط دولت، ساخت این مراکز تسریع شود.

وی گفت: قطعا امکانات رفاهی که مردم برای هموطنان خود می توانند فراهم کنند بیش از اقداماتی است که دولت به تنهایی می تواند به انجام برساند و ما با انحصار اجرای این گونه خدمات در دولت مخالفیم زیرا امکانات رفاهی محصول جامعه است و دولت فقط باید نقش تسهیل کننده را داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با قدردانی از خیرین بیمارستان ساز تاکید کرد: دولت از تمام مردم برای مشارکت در ساخت بیمارستان ها در تمام نقاط کشور یاری می طلبد و در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت و حتی نگهداری و بهره برداری دولت می تواند محصول نهایی آنها را خریداری کند.

بنابر این گزارش در این بازدید، هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به اینکه دولت قادر به حل مشکلات متعدد کشور بدون مشارکت مردم نیست، بیان کرد: ما از همکاری نیکوکاران نه تنها برای ساخت بلکه برای بهره برداری از بیمارستانها هم استقبال می کنیم. در این مورد، زمینه حضور برای کسانی که توان مالی و تصمیم ساخت مراکز بیمارستانی خصوصی را دارند نیز باید فراهم شود و این امر با واقعی کردن تعرفه ها می تواند سرعت بیشتری بگیرد.

وی گفت: در دولت یازدهم معتقدیم سیاستگزاری برای بهداشت، درمان و توانبخشی را حاکمیت تعیین می کند اما اجرای ان نیازی به تصدی‌گری دولت ندارد زیرا برای اصلاح نظام سلامت راهی جز واگذاری وجود ندارد.

درابتدای این بازدید وزیر راه و شهرسازی از خانواده مرحوم سید محمد گرامی که ساخت بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی فوق تخصصی مهدی کلینیک را برعهده گرفته اند، تقدیر و تشکر کرد.

بیمارستان مهدی کلنیک تهران با سرمایه گذاری خیریه مرحوم سید محمد گرامی و موسسه خیریه المهدی(عج) در ضلع شمال میدان توحید ابتدای باقرخان جنب مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) از سال گذشته در حال ساخت است و مرحله اسکلت سازی آن ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

پروژه بیمارستان مهدی کلنیک در زمینی به مساحت بیش از ۱۰۷ هزار مترمربع در دست ساخت است و مجهز به ۳۳ اتاق عمل و ۸۰۰ تخت بستری خواهد بود؛ این پروژه عظیم تا نیمه دوم سال ۹۵ تکمیل خواهد شد و برآورد می شود با هزینه های ساخت و تجهیز با مبلغ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان کل پروژه به اتمام می رسد و بنابر این گزارش اورژانس این طرح بیمارستانی در مساحتی بیش از ۴۷۰۰ مترمریع ساخته می شود و پارکینیگ آن با ظرفیت ۳۰۰۰ دستگاه خودرو خواهد بود.

ارسال نظر