• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85633

وزیرراه و شهرسازی با تاکید بر مواضع دولت جدید با تکیه بر پشتوانه سیاسی، فرهنگی و ملی ایران در گسترش روابط و ایجاد آرامش در منطقه و جهان تصریح کرد: در موقعیت به وجود آمده زمان عملیاتی کردن توافقات تجاری ایران و ایتالیا و آغاز طرح های جدید فراهم است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی که در دیدار با لوکاجانسانتی سفیر ایتالیا در تهران سخن می گفت، با اشاره بر اینکه به هیچ وجه مفهوم استقلال ملی به معنی بستن درهای جهان به روی خودمان نیست اظهار داشت: معتقدیم ریشه در اعماق اجتماعی مردم داریم و برای تعامل مثبت و سازنده با جهان احساس نگرانی نمی کنیم و آنچه که از بهبود روابط ایران با جهان لطمه می بیند از یک طرف گروه های تندرو و از طرفی دیگر صهیونیست های نِژادپرست خواهند بود.

وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: در دولت جدید آینده را خوب می بینیم و فکر می کنیم امکان خوبی برای روابط سازنده با دنیا داریم و در سه دهه گذشته برای غرب اثبات شده است که ایران مثبت ترین نقش را علیه افراطی گری ها در منطقه داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد: باید هم اکنون همه ما فهم متقابلی از سیاست های استراتژی و قدرت استراتژیک و زمینه ها و حوزه های تعاملی داشته باشیم.

آخوندی در این دیدار ابراز داشت آماده ایم تا در مذاکرات حرف های سازنده بزنیم زیرا که زمان به سرعت می گذرد و با روش های برد - برد با هزینه کمتر و سود بیشتر برای طرفین موضوعات مورد نظررا می توانیم به پیش ببریم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر نقش موثر ایتالیا در اتحادیه اروپا خواستار ایفای نقش این کشور در بهبود روابط با اتحادیه اروپا شد و توضیح داد در زمینه حوزه های حمل و نقل بویژه توسعه خطوط ریلی و افزایش ظرفیت ناوگان ریلی و دیگر حوزه ها آماده دریافت طرح های توجیهی و عملیاتی شرکت ها و سرمایه گذاران ایتالیایی هستیم.

وی افزود ۱۸ آزاد راه در دستور ساخت قرار دارد که می توانیم به صورت B. O. T با هر کشوری همکاری کنیم در حوزه ساخت بیمارستان ها بیش از ۱۰۰ پروژه در حال اجرا است که می توانیم به صورت P. P. P آنها را واگذار کنیم.

در ادامه این دیدار لوکاجانسانتی با اشاره به اینکه ۲۵ سال پیش به عنوان کنسول ایتالیا در تهران حضور داشته است اشاره کرد: بعد از ۲۵ سال که به ایران وارد شدم وضعیت را کاملا متفاوت دیدم و توسعه زیر ساخت های ایران بخصوص در حوزه حمل و نقل من را بسیار تحت تاثیر قرارداد.

سفیر ایتالیا در تهران با ابراز علاقه به گسترش روابط اقتصادی و صنعتی بین دو کشور از آگاه بودن و هوشیاری ایران در برخورد با افراطی گری ها خبر داد و اعلام کرد: ایتالیا از مسیر مشخص شده در موضوع هسته ایی ایران و مذاکرات ژنو حمایت می کند و تبادل هیئت های دو طرف پیام روشنی را برای جهان صنعتی دو کشور دارد.

جانسانتی یاد آور شد: در مورد فروش نفت مذاکرات ژنو مسیر را باز کرد و فکر می کنم با شکستن تحریم ها برخی پروژه های مهم بتوانند از کمک های مالی بانک های کشورهای دیگر بهره مند شوند.

وی در پایان بر عملیاتی کردن قراردادهای خرید واگن و لکوموتیو و تامین ریل از شرکت های ایتالیایی تاکید کرد: پیام‌های لازم را برای شرکت های فعال در بخش حمل و نقل ایتالیا به ویژه در حوزه ریلی برای گسترش روابط ارسال خواهم کرد.

ارسال نظر