• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84684

رییس سازمان ملی زمین و مسکن گفت: جزئیات طرح مسکن اجتماعی به محض شناسایی دهک‌های نیازمند اعلام می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزسید محمد پژمان - معاون وزیر راه و شهرسازی - در پاسخ به ایسنا مبنی بر جزئیات طرح مسکن اجتماعی اظهار کرد: به زودی برنامه‌هایی در قالب سیاست‌های پنج ساله ارائه می‌شود تا مشخص شود سال آینده باید چه تعداد واحد مسکونی در قالب طرح مسکن اجتماعی در نظر گرفته شود.

وی افزود: در حال حاضر سازمان ملی زمین و مسکن و دولت در حال شناسایی دهک‌های نیازمند مسکن هستند.

پژمان با اشاره به این‌که ۳۰ درصد از اقتصاد کشور به مسکن مربوط می‌شود، گفت: دولت باید برای ۳۰ درصد از اقتصاد خود برنامه داشته باشد و این برنامه نه تنها برای اقشار کم‌درآمد بلکه باید برای همه بخش‌های اقتصادی باشد.

به گفته‌ رییس سازمان ملی زمین و مسکن اصل موضوع تامین مسکن از سوی دولت برای افراد کم‌درآمد است که در حال حاضر در حال مطالعه‌ طرح جامع مسکن هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح جامع مسکن که در سال ۸۳ و ۸۴ تدوین اما نهایی نشد، گفت: در این طرح کمبود‌هایی همچون مسکن روستایی و بافت فرسوده نیز درنظر گرفته شده است.

وی افزود: در این طرح جامع کلیات مسکن باقی ماند و برنامه‌ای اجرایی نشد.

پژمان تاکید کرد: باید دهک‌های مختلف اجتماعی برای حمایت از خانه‌دار شدن شناسایی شوند.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به دهک‌های مختلف نیازمند مسکن گفت: براساس مطالعات اقتصادی حدود ۳۰ درصد جامعه در دهک‌های هشت، ۹ و ۱۰ هستند. هم‌چنین حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردم در دهک‌های یک و دو و بخشی در دهک‌های سوم هستند.

وی افزود: حدود ۵۰ درصد از متقاضیان مسکن در طبقه میانی قرار دارند که رویکرد دولت و سازمان ملی زمین و مسکن، حل مشکل سه گروه متفاوت مسکن است.

پژمان افزود: تامین زمین و تسهیلات ارزان‌قیمت به دهک‌های کم درآمد تعلق می‌گیرد. هم‌چنین در نظر داریم در جهت کیفی‌سازی واحد‌های مسکونی شرایطی فراهم کنیم.

به گفته رییس سازمان ملی زمین و مسکن باید شرایطی برای امکان پرداخت اقساط تسهیلات در نظر گرفته شده نیز فراهم شود.

وی اظهار کرد: دهک‌های پایین جامعه برای امرار معاش نیازمند کمک و پوشش نهادهای اداری هستند که دولت باید وارد عرضه‌ زمین رایگان و تسهیلات ارزان‌ قیمت برای این گروه‌ها شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: میانگین متراژ مسکن مهر ۹۰ متر است که باید در مسکن اجتماعی، نوع ساخت و این موارد نیز رعایت شود.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه درباره‌ی قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی مهر و افزایش قیمت‌ها گفت: هزینه‌ی ساخت و قیمت‌ها در اختیار بازار است نه دولت و در مدت اخیر با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد‌ها، قیمت‌ها کمی افزایش یافت.

پژمان درباره‌ی موضوع زمین‌خواری و رفع تصرف زمین‌ها گفت: تاکنون ۲۱۵ هزار مورد از اراضی شناسایی شده که سازمان ملی زمین و مسکن توانسته ۱۹۴ میلیون مترمربع از این اراضی را که با طرح ادعای واهی زمین‌ها را تصرف کرده بودند، سند آنها را دریافت کند.

وی اظهار کرد: کار اصلی سازمان محدوده شهرها و حریم آنها است و هم‌چنین محدوده‌ی کار این سازمان اراضی دولت است نه دارایی‌های آن.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن افزود: از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده طی چند سال اخیر مسکن مهر بوده که بالغ بر دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد مسکونی متعلق به این طرح است.

به گفته‌ی پژمان مسکن مهر دو بخش عمده دارد که یکی به صورت منابع مالی و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت معرفی شده و دیگری به صورت زمین‌های اجاره ۹۹ ساله.

وی اعلام کرد: ۵۰ درصد واحد‌های مسکونی مهر آماده‌سازی شدند که در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۷۲۱ واحد در دستور کار بود.

به گفته رییس سازمان ملی زمین و مسکن از این تعداد ۳۵۱ هزار واحد مالکیت داشتند و مابقی به صورت قرار‌داد‌های سه جانبه بودند.

پژمان افزود: از میان ۷۲۹ هزار واحد آماده‌شده ۶۲۴ هزار واحد قطعی و ۱۲۴ هزار واحد آماده‌ی افتتاح است که قرار است هر هفته افتتاح و به متقاضیان تحویل داده شوند.

ارسال نظر