• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84546

یک کارشناس بازار مسکن افت شدید ارزش پول ملی در سال ۹۱ را دلیل افزایش یکباره قیمت ها در حوزه مسکن دانست و برای بهبود آینده مسکن به ارایه راهکاری مناسب پرداخت.

به گزارشاقتصاد تایمزباقر میلانی کارشناس مسکن در گفتگو با بازار خبر با اشاره به شرایط بازار مسکن گفت: در بازار کنونی چرخ دنده قیمت ها یک طرفه است قیمت ها یکباره افزایش می یابد و به زحمت به عقب برمی گردند افزایش قیمت مسکن در سال ۹۱ ناشی از کاهش ارزش پولی کشور بود که بازار مسکن را به حالت اصلاح قیمت ها فرو برد.
وی در ادامه گفت: رشد مسکن همواره متناسب با تورم تغییر می کند البته قانونی که در ایران بومی شده است نگاه افراد جامعه به مسکن به عنوان اندوخته مالی و نگهدارنده ارزش مادی آن است. به همین دلیل رشد بازار مسکن حالت سینوسی دارد این جهش را در اوایل دهه ۷۰ و سال ۸۶ هم تجربه کردیم.

میلانی افزود: دولت یازدهم با انضباط مالی توانست باقی مانده حباب قیمت مسکن را از بین ببرد البته تمام این حرکت مربوط به عملکرد ۱۰۰ روزه نیست بلکه از زمستان سال گذشته کنترل پایه پولی شروع شده که به تدریج در واقعی شدن قیمت مسکن تأثیرگذار بود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: ابزار مالی پرقدرتی که در نتیجه درآمد نفتی به بازار تزریق شد در واقع ضریب فزاینده و تکاثری برای پایه پولی کشور به همراه داشت. به همین دلیل بازار متأثر از ارزش پول ملی در یک روند چند ماهه به عقب برگشت اما با حفظ رشد معقولی که داشت.

به گفته وی متناسب بودن قیمت ها در بازار مسکن در مقایسه با وضعیت تورمی طبیعی است اما متقاضیان قدرت خرید ندارند به عبارتی دیگر قدرت خرید دارندگان حقوق های ثابت کاهش پیدا کرده است.

راه کار مناسب برای بهبود آینده مسکن

این کارشناس مسکن با تأکید بر حمایت و اجرای سیاست های کاربردی دولت در این زمینه یادآور شد: بازار مسکن هم مانند سایر بازارها نیاز به لجستیک سیاسی دارد زیرا با پشتیبانی سیاسی و پذیرفته شدن در نظام جهانی که به تبع آن اصلاح نرخ ارز را در پی خواهد داشت به طور حتم در واردات و صادرات و در نهایت ارزش پول ملی تأثیرگذار خواهد بود که به این شیوه بازار مسکن قدرت می گیرد.

وی در پایان با تأکید بر رقابت بازارهای دیگر با بازار مسکن بر سر سرمایه های مردم خاطرنشان کرد: بازار مسکن رقیب خوبی برای جذب سرمایه های مردم جامعه است و در صورتی که برنامه آینده مسئولین و وزرا در قالب طرح های مسکن سفارشی و یا صندوق های سرمایه گذاری ساختمان و زمین اجرا شود تلفیقی بین بازار سرمایه و ملک و ساختمان پیش آید که بدین گونه پس اندازهای کوچک جمع آوری و در تأمین مالی ساخت و سازهای کشور هزینه می شود. بنابراین بازار مسکن آینده خوبی خواهد داشت.

ارسال نظر