• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82538

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته همزمان با صدمین روز آغاز به کار دولت یازدهم افتتاح می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از باشگاه خبرنگاران، عباس آخوندی که در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز سخن می‌گفت، با تاکید بر اینکه زندگی در روستاها باید قابل رقابت با شهر باشد و کیفیت زندگی در روستاها ارتقا یابد، اظهار داشت: برای این منظور شورای هماهنگی حمل و نقل و مسکن روستایی با همفکری خانه کشاورز ایجاد می‌شود که در آن مسئولانی از طرف وزارت راه و شهرسازی با همکاری خانه کشاورز فعالیت خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: تاکنون ۱۰۰ هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته در کشور احداثشده است که حدود ۵۴ هزار کیلومتر از این راه‌ها عمری بیش از هشت سال دارند و باید برای حفاظت از سرمایه‌های عظیمی که برای احداثآنها انجام شده است برنامه‌ای با عنوان " راهداری راه‌های روستایی " سازماندهی شود.

وی افزود: اگر از راه‌ها با گذشته زمان نگهداری نشود، ظرف چند سال آینده این سرمایه‌های انبوه از بین خواهد رفت.

آخوندی بیان داشت: موضوع دیگر در حوزه راه روستایی توجه به افزایش بهره‌وری در استفاده از راه‌های روستایی با رفع گلوگاه‌ها و تامین حق دسترسی بهتر شهروندان و ساکنان روستاها است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نقشه‌ همه راه‌های روستایی به صورت الکترونیکی در وزارت ره وشهرسازی تهیه شده است و می‌توان برای افزایش بهره‌وری در راه‌های روستایی منطقه به منطقه به بررسی دقیق موضوع پرداخت.

وی در ادامه در خصوص خدماتی که وزارت راه وشهرسازی به کشاورزان می تواند بدهد، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد تا با کمک کشاورزان تسهیلات لازم از نظر انبارداری در پایانه‌های حمل بار از جمله در دریا، خشکی و حتی دربخش هوایی ایجاد شود تا صادرات و جا‌به‌جایی محصولات کشاورزی و دامی براحتی انجام شود.

آخوندی با تاکید بر نقش تسهیل حمل ونقل روستایی در توسعه کشاورزی ابراز داشت: توسعه عمران روستایی از موارد دیگر مورد توجه وزارت راه وشهرسازی است و بنده در تدوین برنامه‌ پنجم با حضور در کمیسیون عمران مجلس وقت تقاضای تدوین پنج بند در خصوص عمران روستایی کردم که تنها با اضافه شدن یک بند موافقت شد که آن سند دار شدن خانه‌های روستایی بود که امیدوارم آن نیز هم اکنون توسعه یابد.

وی ادامه داد: ۲۷ هزار طرح هادی روستایی تهیه شده است که ۱۳ هزار طرح هادی روستایی در کشور اجرا شده است که وزارت راه وشهرسازی می تواند در اجرای طرح‌های هادی کمک کند.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در بهسازی مسکن روستایی با ارائه تسهیلات ساخت برای یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی کارهای مثبتی انجام شده است اما برای افزایش بهره‌وری در این بخش آماده دریافت پیشنهادات هستیم.

وی بیان کرد: تمام اندیشه ما بهبود کیفیت زندگی مردم از جمله روستایی‌ها و حفظ خقوق شهروندی آنان است.

آخوندی در ابتدای سخنان خود با تشریح علت توجه کشورهای صنعتی پیشرفته به کشاورزی ابراز داشت: توسعه روستایی به مفهوم حفظ و محافظت از سرزمین ایران است و بدون توسعه روستایی و کشاورزی مفهومی از سرزمین ایران باقی نمی ماند.

وی تاکید کرد: در کشورهایی با اقتصاد آزاد که دولت سرمایه‌گذاری مستقیم در بخش صنعت ندارد در بخش کشاورزی بودجه ‌قابل توجهی صرف می‌کنند زیرا که می خواهند محیط زیست، آبادانی، گردشگری روستایی و اکوتوریسم را حفظ کنند.

ارسال نظر