• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87956

در روزهای اخیر موضوع نهاد صادرکننده سند مالکیت خودرو به محل اختلاف نیروی انتظامی و دفاتر ثبت اسناد تبدیل شده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، مسوولان نیروی انتظامی معتقدند که سند مالکیت خودرو باید توسط نیروی انتظامی صادر شود. از آن سو مسوولان دفاتر ثبت اسناد نیز معتقدند که هرگونه معامله و خرید و فروش خودرو باید از طریق ثبت در این دفاتر قانونی شود.

این شرایط موجب شده که خریداران خودرو هم سند مالکیت نیروی انتظامی را دریافت کرده و هم مجددا با حضور در دفاتر اسناد رسمی سند این مراکز را دریافت کنند.

در این شرایط رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو می‌گوید که بهتر است صدور سند مالکیت خودرو به نیروی انتظامی منحصر شود.

حسن زمانی افشار در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار می‌کند: هم‌اکنون برای قانونی شدن معامله خودرو باید فروشنده و خریدار ابتدا در دفتر اسناد رسمی حضور یافته و وکالت تعویض پلاک را به نام خریدار دریافت کنند.

وی ادامه می‌دهد: پس از آن باید دو طرف در مراکز تعویض پلاک نیروی انتظامی حاضر شده و پلاک به نام فرد خریدار منتقل و سند مالکیت نیروی انتظامی به نام وی صادر شود. پس از آن نیز مجددا در دفاتر اسناد رسمی حضور یافته و سند ثبتی را دریافت کنند.

زمانی افشار با بیان این‌که این فرآیند زمان‌بر و هزینه‌بر است، تصریح می‌کند: بهتر است که سند مالکیت خودرو تنها توسط نیروی انتظامی صادر شده و از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی خودداری شود.

وی خاطرنشان می‌کند: ‌هم‌اکنون هزینه صدور سند مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی حداقل ۲۰۰ هزار تومان بوده و در خودروهای لوکس به ۱۰ میلیون تومان نیز می‌رسد بنابراین حذف دفاتر اسناد رسمی از این فرایند در کاهش هزینه‌های خرید و فروش خودرو موثر خواهد بود.

ارسال نظر