• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86349

دبیر انجمن خودروسازان ایران از توافق با سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقاء استاندارد آلایندگی صد درصد خودروهای سواری به یورو ۴ تا پایان خرداد ماه سال آینده خبر داد.

به گزارشاقتصاد دتایمزاحمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش جلسه‌ای با رییس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با زمان‌بندی ارتقاء خودروهای سواری به یورو ۴ برگزار شد.

وی با بیان این‌که در این جلسه عنوان شد که هم‌اکنون بیشتر خودروهای سواری با استاندارد آلایندگی یورو ۴ تولید می‌شوند، خاطرنشان کرد: در این جلسه تصمیم گرفته شد که تا پایان خردادماه سال آینده صد در صد خودروهای سواری تولیدی به استاندارد آلایندگی یورو ۴ ارتقاء یابند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در این جلسه خطاب به رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفته شد در شرایطی که سوخت متناسب با استاندارد آلایندگی یورو ۴ به طور سراسری در کشور توزیع نشده، ارتقاء خودروها به استاندارد آلایندگی یورو ۴ مثمرثمر نخواهد بود.

وی افزود: هزینه تولید خودروهای سواری یورو ۴ به طور میانگین دو میلیون تومان بیشتر از خودروهای یورو ۲ است. این در حالی است که به دلیل نبود سوخت متناسب این هزینه اضافی هیچ اثری بر کاهش آلایندگی هوا نداشته و تنها موجب خرابی زودهنگام کاتالیست خودرو و ضرر و زیان خریداران می‌شود.

نعمت‌بخش با بیان این‌که در این جلسه صحبتی در رابطه با زمان ارتقاء استاندارد آ‌لایندگی خودروهای سنگین به یورو ۴ صورت نگرفت، تصریح کرد: رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد که از وزارت نفت خواهد خواست هر چه زودتر توزیع سراسری سوخت یورو ۴ را آغاز کند.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون به غیر از شهر تهران مراکز معاینه فنی سایر شهرهای کشور به دستگاه‌های تشخیص خودروهای یورو ۴ مجهز نیستند. بنابراین علاوه بر توزیع سراسری سوخت متناسب، مراکز معاینه فنی نیز باید مجهز به دستگاه‌های تشخیص خودروهای یورو ۴ شوند.

ارسال نظر