• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87385

تحلیلگران بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند دستمزدهای چین با تلاش دولت این کشور برای بالا بردن مصرف داخلی، ۱۰ درصد یا بیشتر در سال ۲۰۱۴ افزایش پیدا می‌کند و موجب مهاجرت شمار بیشتری از تولیدکنندگان کم هزینه می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، لو تینگ، اقتصاددان بانک آمریکا در هنگ کنگ پیش‌بینی کرد رشد دستمزدهای چین در سال جاری میلادی به ۱۱ درصد می‌رسد. تحلیلگران جی. پی مورگان اند چیس و میژو سکیوریتیز نیز در مصاحبه با بلومبرگ رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی دستمزدها را پیش بینی کردند.

حزب کمونیست حاکم چین به دنبال افزایش دستمزدها برای حفظ حمایت عمومی و تسریع تغییر مدل رشد اقتصادی از تولید به خدمات است. در افزایش حداقل دستمزد که تاکنون برای سال ۲۰۱۴ اعلام شده، دستمزد کارگران در شنزن ۱۳ درصد و در یانگژو ۱۵.۶ درصد افزایش داده می‌شود.

این روند خروج تولیدکنندگان کم هزینه از چین و مهاجرت آنها به کشورهای آسیای جنوب شرقی را تسریع خواهد کرد. افزایش ارزش یوان و کنترل‌های سخت گیرانه مربوط به آلودگی نیز در رفتن کارخانه‌ها به کشورهایی مانند بنگلادش، ویتنام و کامبوج نقش دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تغییرات جمعیتی و پیر شدن جمعیت، نیروی کار چین در سال‌های آینده را محدود خواهد کرد. این وضعیت بازنگری چین در سیاست تک فرزندی و تسهیل آن را به دنبال داشته است.

ارسال نظر