• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87376

جدیدترین آمار بیکاری که به زودی منتشر می‌شوند، احتمالا نشان خواهد داد که اختصاص ۱۲۰ میلیارد یورو از سوی رهبران اتحادیه اروپا برای تدابیر محرک رشد اقتصادی و اشتغالزایی نتیجه بخش نبوده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، اقتصاددانان در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کردند نرخ بیکاری منطقه یورو در نوامبر همچنان نزدیک به رکورد ۱۲.۱ درصد باقی مانده است.

رهبران اتحادیه اروپا در دسامبر، ۱۸ ماه پس از اینکه بسته رشد و اشتغال را معرفی کردند، به دشواری اشتغالزایی اذعان کرده و گفتند بیکاری به شکل غیرقابل قبولی بالا مانده است.

زمانیکه رهبران اتحادیه اروپا بسته تدابیر محرک رشد اقتصادی و اشتغالزایی را در ژوئن سال ۲۰۱۲ رونمایی کردند، نرخ بیکاری ۱۱.۴ درصد بود. برنامه آنها برای رشد سریع شامل اختصاص ۵۵ میلیارد یورو اعتبار برای شرکت‌های کوچک و اشتغال جوانان بود.

همچنین ۱۰ میلیارد یورو به سرمایه بانک سرمایه گذاری اروپایی افزودند تا مجموع ظرفیت وام‌دهی این بانک را به ۶۰ میلیارد یورو افزایش دهند.

توبیاس بلاتنر، اقتصاددان ارشد بانک آمریکا مریل لینچ در لندن، می‌گوید: بیکاری در منطقه یورو به دلیل ضعیف ماندن احیای اقتصادی بالا خواهد ماند. اقتصاد منطقه یورو گرفتار بحران بدهی شده و به کندی در حال خروج از رکود طولانی مدت است اما سیاستگذاران این بلوک موفق نشدند چاره‌ای برای برانگیختن رشد پیدا کنند. بانک مرکزی اروپا برآورد کرده که اقتصاد منطقه یورو ۰.۴ درصد در سال ۲۰۱۳ کوچک شده و ۱.۱ درصد در سال جاری میلادی توسعه خواهد یافت.

رشد ضعیف بسیاری از شرکت‌های اروپایی را واداشته تا برای کاهش هزینه‌ها و حفظ توان رقابت به تعدیل کارکنانشان اقدام کنند. شرکت دفاعی فضایی European Aeronautic ماه گذشته اعلام کرد ۵۸۰۰ شغل را در آلمان، فرانسه، اسپانیا و انگلیس حذف خواهد کرد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند این برنامه‌های تعدیل، نرخ بیکاری منطقه یورو را به طور متوسط ۱۲.۱ درصد در سال جاری نگه خواهد شد.

ارسال نظر