• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87375

قائم مقام وزیر و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: ۳۶ درصد از جویندگان کار در استان فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند و این آمار نشان می‌دهد امروزه بیشترین جویندگان کار فارغ التحصیلان دانشگاه هستند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، منطقه خراسان، محمد سنجری در نشست خبری گزارش عملکرد ۹ ماهه اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی عنوان کرد: نرخ بیکاری استان خراسان رضوی در پاییز ۱۳۹۲ نسبت به پاییز ۱۳۹۱،۲/۰ درصد کاهش یافته است که این مقدار از میانگین نرخ بیکاری کشور(۶/۲ درصد) کمتر است، تعداد جویندگان کار در ۶۰ کاریابی فعال در ۹ ماهه سال ۹۲،۴۱ هزار و ۶۰۹ نفر در سطح استان بوده است که از این تعداد ۲/۳۴ درصد را خانم‌ها و ۸/۶۵ درصد را آقایان تشکیل می دهند.

سنجری درخصوص میزان سواد این افراد عنوان کرد: ۸/۳۳ درصد جویندگان کار زیر دیپلم، ۲/۳۰ درصد دیپلم و ۶۸ درصد افراد را افراد بین سن ۲۵ تا ۴۴ سال تشکیل می‌دهند و ۶/۴ افراد بالای ۴۴ سال سن دارند.

وی درمورد میزان مهارت افراد جویای کار گفت: ۵/۱۵ درصد افراد ماهر، ۲/۴۰ درصد نیمه ماهر و ۳/۴۴ درصد افراد فاقد مهارت هستند که امکان جذب افراد فاقد مهارت در بازار کار فراهم نیست و عامل اصلی بیکاری برخی از فارغ التحصیلان نیز همین عامل است.

سنجری تصریح کرد: طبق اطلاعات سال ۱۳۹۰، جمعیت استان خراسان رضوی ۵ میلیون و ۹۹۴ هزار و ۴۰۲ نفر است و جمعیت فعال استان را ۱ میلیون و ۹۰۹ هزار و ۴۱۵ نفر تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۱ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۶۶۷ نفر شاغل و ۱۷۹ هزار و ۷۴۸ نفر بیکار هستند.

وی گفت: تعداد بیمه شدگان استان ۷۷۹ هزار و ۹۹۹ نفر است، همچنین بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در پاییز ۹۲، نرخ بیکاری در استان ۷/۷ درصد و نرخ مشارکت استان نیز ۳۸ درصد بوده است. کمترین نرخ بیکاری مربوط به شهرستان خلیل آباد با ۵/۲ درصد و بیشترین نرخ بیکاری مربوط به شهرستان سرخس با ۸/۱۵ درصد است.

سنجری با بیان اینکه ۲/۲۲ درصد شاغلان استان مربوط به بخش کشاورزی، ۶/۳۵ درصد بخش صنعت و ۳/۴۲ درصد مربوط به بخش خدمات هستند، گفت: ۹۱ هزار و ۹۸۴ کارگاه در سطح استان فعالیت می کنند و تعداد کارگران مشغول به کار در استان نیز ۵۷۳ هزارو ۲۹۰ نفر هستند.

وی گفت: ۲۲ هزار و ۲۵۵ فرصت شغلی در استان توسط بخش خصوصی ایجاد شده است و آمار جویندگان کار نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد کاهش یافته است که این موضوع نشان می‌دهد یا ثبت نام کنندگان کمتر شده‌اند و یا افراد جویای کار در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار هستند.

سنجری خاطرنشان کرد: ۴ هزار و ۱۲۳ نفر از اتباع خارجی غیر مجاز در استان شناسایی شدند و ۵۱۱ نفر نیروی کار ایرانی جایگزین این افراد شده‌اند، همچنین ۳۱۵ پرونده کار برای سرمایه‌گذاران خارجی صادر شده است.

قائم مقام وزیر و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه ۷ درصد تعاونی‌های کل کشور در استان خراسان رضوی قرار دارند گفت: حوزه تعاون از ارکان اصلی کشور است و استان ما بعد از تهران با ۱۱ هزار و ۱۶۸ تعاونی دارای رتبه دوم تعداد تعاونی‌ها در سطح کشور است، همچنین تعداد اعضای این تعاونی‌ها ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۸۷ نفر است.

کاهش ۸/۸ درصدی مقرری بگیران استان

سنجری در رابطه با بیمه بیکاری گفت: تعداد کل مقرری بگیران ۱۲ هزار و ۵۶ نفر هستند که این رقم نسبت به سال ۹۱،۸/۸ درصد کاهش داشته است و این اتفاق نادری است زیرا در کل کشور تعداد مقرری بگیران ۱۰ درصد افزایش داشته است، دلیل این اتفاق، شناسایی فرصت‌های شغلی و اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری است.

وی ادامه داد: وظیفه ما در زمینه بازرسی کار، شناسایی نواقص ایمنی است که در این راستا در استان ۴۶ نفر بازرس کار فعالیت می‌کنند.

ارسال نظر