• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91104

رویترز:

بازار جهانی نفت در آستانه رسیدن به تعادل

سازمان بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بازار جهانی نفت پس از گذشت سه سال که با مازاد عرضه و تولید روبرو بود، اکنون در حال رسیدن به تعادل قرار دارد، گرچه میزان ذخایر نفت خام استفاده نشده افزایش یافته است.

اقتصادتایمز: سازمان بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بازار جهانی نفت پس از گذشت سه سال که با مازاد عرضه و تولید روبرو بود، اکنون در حال رسیدن به تعادل قرار دارد، گرچه میزان ذخایر نفت خام استفاده نشده افزایش یافته است.

سازمان بین المللی انرژی اعلام کرد: میزان تقاضای جهانی برای نفت رو به افزایش است و بازار نفت پس از ۳ سال که با مازاد تولید و عرضه روبرو بوده، اکنون در آستانه تعادل بین عرضه و تقاضا قرار دارد.

این گزارش افزود: میزان ذخایر جهانی نفت خام در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در ماه مارس ۱۷.۲ میلیون بشکه کاهش داشته است. در ۳ ماه نخست امسال ذخایر نفت این کشورها با رشد ۳۸.۵ میلیون بشکه ای روبرو شده که معادل افزایش روزانه ۴۲۵ هزار بشکه ای بوده است. کل ذخایر نفت خام کشورهای عضو این سازمان در ماه فوریه ۸.۱ میلیون بشکه کاهش داشته و به ۳.۰۵۵ میلیارد بشکه رسیده است. البته ذخایر نفت این کشورها هنوز ۳۳۰ میلیون بشکه بیشتر از میانگین ۵ سال گذشته بوده است.

سازمان بین المللی انرژی افزود: رشد تقاضا و پیشی گرفتن بر عرضه، تاثیر زیادی بر برقراری تعادل نسبی در بازار جهانی نفت داشته است. کاهش ذخایر نفت خام شناور در دریاها و ذخایر نفتی کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیز تاثیر زیادی بر تحولات اخیر داشته است.

تحلیلگران موسسه برن اشتاین انرژی بر این باورند که طی سه ماه آتی با توجه به تلاش اوپک برای کاهش سقف تولید، میزان ذخایر جهانی انرژی به میانگین ۵ سال گذشته نزدیک خواهد شد. تقاضای نفت خام معمولا در سه ماه نخست هر سال به علت عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها با کاهش روبرو می شود.

به اعتقاد تحلیلگران این موسسه انرژی، هنوز تاثیرات کاهش تولید نفت اوپک بر بازارهای بین المللی احساس نشده است چرا که تاخیر ۶۰ تا ۷۰ روزه ای بین اتخاذ تصمیمات اوپک و رسیدن نفت این سازمان به بازارهای جهانی وجود دارد. بیشترین افت ذخایر نفتی کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، مربوط به ایران بوده است. بر اساس آمارهای سازمان بین المللی انرژی، میزان ذخایر نفت خام ایران در دریاها به ۴ میلیون بشکه در مارس رسیده است. این رقم در اوایل ۲۰۱۶ میلادی یعنی زمانی که تحریم ها برداشته شد به بیش از ۲۸ میلیون بشکه رسیده بود.در سطح جهانی نیز میزان ذخایر نفت خام در دریاها در ماه مارس به ۵۸.۴ میلیون بشکه کاهش یافته است. این رقم در پایان ۲۰۱۶ به بیش از ۸۲.۶ میلیون بشکه رسیده بود.

سازمان بین المللی انرژی پیش بینی خود نسبت به رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ را ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و به ۱.۳۲ میلیون بشکه در روز رسانده است. این مساله می تواند نشانگر کاهش رشد مصرف در آمریکا و افزایش چشمگیر تقاضا در بازارهای آسیایی مثل استرالیا، ژاپن و کره جنوبی باشد.

در طرف عرضه نیز سازمان بین المللی انرژی اعلام کرد که تولید جهانی نفت در مارس با ۷۵۵ هزار بشکه کاهش به ۹۵.۹۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که اوپک و شرکایش در شش ماه نخست امسال قصد دارند روزانه ۱.۸ میلیون بشکه از تولید را کاهش دهند.

سازمان بین المللی انرژی میزان پایبندی اعضای اوپک به این تصمیم را در ماه مارس بیش از ۹۹ درصد اعلام کرده است. میزان پایبندی کشورهای غیر عضو اوپک شامل روسیه و عمان نیز در این مدت به ۶۴ درصد رسیده است. این رقم در فوریه به ۳۸ درصد رسیده بود.

برای سال ۲۰۱۷ سازمان بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تولید نفت کشورهای غیر اوپک با رشد ۴۸۵ هزار بشکه ای روبرو خواهد شد. رشد تولید آمریکا بیشترین نقش را خواهد داشت.

منبع: رویترز

 

ارسال نظر