• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90739

رئیس اتاق بازرگانی ایران در دهلی نو:

حجم تجارت ایران و هند پذیرفتنی نیست/ تجارت ۳۰ میلیارد دلاری قابل تحقق است

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه حجم تجارت بین ایران و هند با توجه به بزرگی اقتصادهای دو کشور شایسته نیست، گفت: هدف‌گذاری 15 تا 30 میلیارد دلاری روابط تجاری دو کشور قابل تحقق است.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در نشست تجاری هند-ایران که در دهلی نو برگزار شد، گفت: ایران و هند، دو نام‌ آشنا در تاریخ تمدن جهانند، تمدنی از یک جنس و بسیار درهم تنیده است.   

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود:  اگر در دوران سخت تحریم، هند از معدود کشورهایی بود که روابط اقتصادی و تجاری‌اش با ایران استمرار داشت، عامل اصلی‌اش فرهنگ و تکثر و تعمیق پیوندهای تمدنی بود.

شافعی تصریح کرد: بزرگی و قدمت تمدن ایران، که بار دیگر با انقلاب اسلامی سال 1979 میلادی، فصلی جدید از تاریخ پرافتخار خود را آغاز نموده است، موجب شد تا قوی‌ترین ابزار نظام سلطه، یعنی تحریم، توان ایستادن را نداشته و فرو بریزد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: یکسال مذاکرات جدی و نفس‌گیرِ شش قدرت بزرگ جهانی با ایران، امضاء برجام، و متعاقب آن؛ ترافیک هیات‌های عالیرتبه اقتصادیِ عمدتاً غربی به ایران، خود؛ حکایت از بی اعتباری تحریم ها، آنهم از سوی بانیان تحریم داشت.

وی بیان داشت: امروز؛ جهانیان با احترام به صدای گفت‌وگوی تمدن های ایران گوش فرا می دهند و با انزجار از تئوری جنگ تمدن های غرب یاد می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان و خردورزان سیاسی و اقتصادی، قرن بیست و یکم را قرن آسیا می‌دانند. بدون شک تحقق بخشی از توفیقات ایران و هند در قرن حاضر و دستیابی دو کشور به جایگاه شایسته قاره‌ای و بین المللی، از رهگذر همکاری های راهبردی فی مابین حاصل خواهد شد.

شافعی بیان داشت: در نظام بین الملل چند قطبی دهه های آینده، که دیگر خبری از پایان تاریخ نیست، درهم تنیدگی راهبردی روابط سیاسی و اقتصادی ایران و هند، منافع جهانی دو کشور را بهتر تامین خواهد نمود.

 وی گفت: در سیاست راهبردی و صحیح «نگاه به شرقِ» جمهوری اسلامی ایران، که در دوران پساتحریم نیز با قوت استمرار خواهد داشت، هند حائز جایگاه ویژه و ممتازی بوده و هست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: کشور هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است که همچنان با رشد اقتصادی 7 درصدی، مسیر توسعه را شتابان طی می نماید. ایران نیز بزرگترین اقتصاد منطقه و بیستمین اقتصاد بزرگ دنیاست.

وی افزود: آنچه در این میان قابل توجه است، مکمل بودن اقتصاد دو کشور است. بنابراین؛ بزرگتر و بزرگتر شدن اقتصاد ایران و هند؛ نه تنها فضای پیرامونی آنها را تنگ نمی‌کند، بلکه بر سرعت رشد اقتصادی دو کشور افزوده و موجب جبران کاستی‌ها خواهد شد.

شافعی گفت:انرژی؛ محور اصلی همکاری های اقتصادی و موتور جلوبرنده همکاری های تجاری خواهد بود، چراکه از یکسو؛ هند در سال های آینده جزء 3 کشور اول دنیا در مصرف انرژی خواهد بود و از سوی دیگر؛ ایران با دارا بودن مقام اول ذخایر نفت و گاز جهان در مجموع، مطمئن ترین و با ثبات‌‌ترین تامین کننده انرژی هند به حساب می آید. 

 شافعی تصریح کرد: ترانزیت، دومین محور اصلی همکاری های اقتصادی دو کشور با در نظر گرفتن موقعیت ممتاز ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی دو کشور است. ایران، بهترین و سریعترین مسیر جهت نقل و انتقالات تجاری هندوستان با مجموعه کشورهای CIS، افغانستان، عراق، ترکیه و حتی اروپاست.

وی افزود: بندر چابهار و حضور پررنگ هندی‌ها در آن که خوشبختانه قرارداد آن در سفر تاریخی نخست وزیر هند آقای مودی به ایران به دو کشور رسید، می تواند نماد همکاری اقتصادی دو کشور به خصوص در حوزه تراتزیت و حمل و نقل باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در اهمیت راهبردی همکاری های ترانزیتی دو کشور همین نکته بس که ارزش مبادلات تجاری هند با کشورهای CIS در سال 2014، قریب به 12 میلیارد دلار بوده است، که در صورت بهره برداری از بندر چابهار و اتصال این بندر به خطوط راه آهن جنوب به شمال، هزینه های حمل و نقل این کشور با این حوزه درصد قابل توجهی کاهش نشان خواهد داشت.   

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری مشترک را می توان سومین محور همکاری های اقتصادی فی مابین به شمار آورد اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در ایران بخصوص در منطقه آزاد چابهار، با در نظر گرفتن دو هدف تامین نیاز روبه رشد هند در مواد اولیه و صادرات مجدد به بازار 400 میلیونی اطراف ایران، مزیت و توجیه سرمایه‌‌گذاری را بشدت افزایش می دهد.

شافعی گفت: پیشنهاد مشخص اتاق بازرگانی ایران، و شورای مشترک ایران و هند، تاسیس شهرک صنعتی مشترک در چابهار و تمرکز سرمایه‌گذاری ها در این شهرک است.

وی افزود: علیرغم آن دیرینه روابط فرهنگی و تمدنی، و با وجود ظرفیت های فراوان اقتصادی و تجاری دو کشور، متاسفانه سطح فعلی روابط تجاری به هیچ وجه قابل قبول و در شان دو ملت بزرگ ایران و هند نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: سهم ایران از بازار 450 میلیارد دلاری هند تنها 5/2 میلیارد دلار و متقابلاً؛ سهم هند از بازار 60 میلیارد دلاری ایران، تنها 4 میلیارد دلار است که با در نظر گرفتن حجم و بزرگی اقتصادهای دو کشور و مکمل بودن آنها، این ارقام اصلاً درخور و شایسته نیست.

هدف گذاری 15 الی 30 میلیارد دلاری روابط تجاری دو کشور در کوتاه و بلند مدت، دور از دسترس نبوده و قابل تحقق است.

وی افزود: عنوان مثال ایران در چهار محصول وارداتی هند یعنی؛ مشتقات نفتی و سوخت های معدنی بغیر از نفت خام، مواد شیمیایی، انواع پلاستیک، مس و محصولات آن با ارزش تقریبی 92 میلیارد دلار دارای مزیت نسبی بوده و جزء چند کشور برتر دنیا از نظر ذخایر و مزیت تولید به حساب می آید که متاسفانه در حال حاضر سهم ایران از این میزان، تنها 3/1 میلیارد دلار است.

شافعی گفت:متقابلاً هند نیز می تواند بخش قابل توجهی از نیاز بازار ایران بخصوص در زمینه تکنولوژی، IT و نرم افزار، ماشین آلات صنعتی و برخی از اقلام کشاورزی را تامین نماید.

رئیس اتاق بازرگانی ایران  اشاره به اهمیت سفر نخست وزیر هند به ایران که چند ماه قبل انجام شد، و با تاکید به اهمیت این سفر که با هدایت وزیر امور خارجه کشورمان و با همراهی هیاتی از بخش خصوصی ایران انجام شده است، گفت: امیدوارم، با این اراده جدی و واقعی موجود از سوی عالی ترین مقامات دو کشور و با این شور و اشتیاق وصف ناپذیر بخش های خصوصی، شاهد شتاب و تصاعد روابط تجاری و اقتصادی فی مابین و ترسیم افقی روشن و درخشان در روابط برادرانه ایران و هند باشیم. 

  وی بیان داشت: در این نشست آمادگی کامل فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران را برای نقش آفرینی در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه و تحقق اهداف و افق مورد نظر، قاطعانه اعلام می‌کنم.

ارسال نظر