• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90608

۷۴ روز گذشت؛ تفاهم‌نامه سبز گمرگی ایران و روسیه اجرا نشد

بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان گمرک ایران و گمرک روسیه از ابتدای شهریورماه سال جاری کریدور سبز گمرگی میان دو کشور باید عملیاتی شود تا شرایط تجارت دو کشور را تسهیل کند اما با وجود گذشت ۷۴ روز از زمان اجرا، خبری از آن نیست.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، بر اساس  تفاهم نامه منعقد شده میان گمرک ایران  و گمرک روسیه، از ابتدای شهریورماه سال جاری کریدور سبز گمرکی باید عملیاتی می‌شد، تا شرایط تجارت دو کشور را تسهیل کند اما اکنون  در حالت تعلیق به سر می برد.بر اساس قراردادی که به امضا رسیده تجارِ خوش‌حساب و بدون مشکل می‌توانند کالاهای خود را بدون بررسی به انبار بفرستند و گمرک با بررسی اسنادِ آن‌ها، ترخیص را اعلام کند اما به کانال سبز عمل نشده‌است.

تفاهم‌نامه کریدور سبز گمرکی میان ایران و روسیه برای اولویت داشتن ترخیص کالای ایرانی در گمرک روسیه، عدم انجام کنترل‌های فیزیکی،‌ و پذیرش اظهارنامه گمرکی شرکت‌ها با حداقل اسناد به‌منظور تسهیل تبادل کالاهای تجاری امضا شده است.

به دلیل عدم پیگیری‌های مناسب وزارت امور خارجه صدور رواید تجاری برای این کشور با مشکلات جدی رو به رو است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه: به من هم ویزا نمی‌دهد

مشکلات بانکی، حمل‌ونقل و روادید مانع روابط تجاری ایران و روسیه مهم‌ترین موانع پیش روی تجارت دو کشوراست به طوری اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه دراین‌باره می‌گوید که حتی برای من نیز کشور روسیه ویزای تجاری صادر نمی‌کند و دیگر به این کشور نمی‌روم.

وی به هدف 4 میلیارد دلاری برای روابط تجاری ایران و روسیه در سال 2017 اشاره می‌کند و معتقد است این هدف بدون رفع مشکلات کنونی محقق نخواهد شد.

عسگر اولادی با اشاره به اینکه چهار مشکل اصلی پیش روی تجارت ایران و روسیه وجود دارد گفت:  با روس‌ها مشکل بانکی، مالی، حمل‌ونقل و روادید داریم.

وی با اشاره به اینکه تجار ما نمی‌توانند به روسیه بروند افزود: مشکل روادید بسیار جدی است در این شرایط من برای چه باید به روسیه بروم؟

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه ادامه داد: روابط دو کشور مشکل دارد و وزارت امور خارجه ما باید مشکل را وزارت امور خارجه روسیه حل کند.

عسگراولادی در مورد میزان حجم روابط تجاری دو کشور گفت: ما هدف حداقل 4 میلیارد دلار را برای سال 2017 در نظر داشته‌ایم اما به این هدف دست پیدا نکرده‌ایم. برای مدت‌زمان یک سال هم به این هدف نمی‌رسیم. شاید به 2 میلیارد دلار برسیم اما بیشتر از آن ممکن نیست.

وی در مورد مشکل اجرایی نشدن این قرارداد می‌گوید: مشکل این است که روس‌ها صادرکننده ما را قبول ندارند. ما هم مشکل ارزیابی در روسیه داریم. مشکل ارزیابی قیمت‌ها داریم. ما می‌گوییم قیمت‌هایی که گمرک می‌گوید همان قیمت‌های واقعی کالاست اما آن‌ها می‌گویند قیمتی که در بازار روسیه می‌فروشید همان قیمت واقعی کالاست. به این ترتیب هنوز بر سر قیمت‌ها اختلاف داریم.

غدیر قیافه نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه نیز دراین‌ارتباط در گفتگو با تسنیم گفت: کریدور ایران ــ روسیه متوقف نشده اما به حالت تعلیق درآمده است.

وی افزود: ستاد برقراری کریدور سبز گمرکی ایران و روسیه در حال ایجاد و پیگیری توسط وزارت امور خارجه ایران، وزارت ارتباطات و سفارت جمهوری اسلامی ایران است.

لابی برای عدم حضور ایران در بازار روسیه

گفتنی است "رجب سفراف" رئیس اتاق دوستی ایران و روسیه  در خصوص مشکلات توسعه روابط ایران و روسیه اظهار کرد: در مدتی که ترکیه و روسیه با یکدیگر ارتباط اقتصادی نداشته‌اند 3 هزار شرکت ترکیه‌ای ورشکست شدند و 30 میلیارد دلار خسارت دیدند.

وی افزود: لابی‌های ترکیه در 8 ماهی که با روسیه ارتباط نداشتند حتی یک ساعت فعالیت خود را در روسیه قطع نکردند و وظیفه داشتند که اجازه ندهند دیگران به این کشور وارد شوند.

بنابراین گزارش، میزان واردات روسیه از ایران در سال 2015، 194 میلیون دلار بوده که حدود 15 درصد از کل واردات روسیه متعلق به محصولات کشاورزی و معادل 2 میلیارد دلار و سهم ایران از بازار بزرگ روسیه حدود 9 صدم درصد است.

ارسال نظر