• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84674

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات ۲۳۸ هزار تن شیر و فرآورده با رشد ۸ درصدی در سال جاری اتفاق افتاد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از گمرک جمهورسی اسلامی ایران، در ۸ ماه نخست سال جاری ۳۰۶ هزار تن حیوانات زنده و محصولات حیوانی به ارزش ۵۸۱ میلیون دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴.۸ درصد از وزنی و ۶.۵۴ درصد از نظر رشد داشته است.

طی این مدت ۲۳۸ هزار تن شیر و محصولات فرآوری به کشورهای دیگر صادر شده که نسبت به سال گذشته ۸ درصد از نظر وزنی رشد داشته است.

*صادرات ۱.۶ میلیارد دلار محصولات نباتی

براساس گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۸ ماهه نخست سال جاری ۱.۸ میلیون تن محصولات نباتی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار به کشورهای دیگر صادر شده است که نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی کاهش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.

طی این مدت ۷ هزار و ۲۰۰ تن نباتات زنده و محصولات گل‌کاری، ۷۰۲ هزار تن انواع سبزیجات، ۹.۸ تن میوه‌های خوراکی، ۲۴ هزار تن قهوه و چای، ۱۵۱ تن غلات به کشورهای دیگر صادر شده است.

*صادرات ۵۰۶ هزار تن محصولات صنایع غذایی

همچنین براساس این گزارش؛ در ۸ ماه نخست سال جاری ۵۰۶ هزار تن انواع محصولات صنایع غذایی، نوشابه، توتون و تنباکو به ارزش ۸۶۷ میلیون دلار به کشورهای دیگر صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد از نظر ارزشی با کاهش همراه بود.

*صادرات ۵.۲ میلیارد دلار محصولات معدنی

همچنین ۳۵ میلیون تن محصولات معدنی به ارزش ۵ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار به کشورهای دیگر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۷ درصد رشد داشته است.

براساس آمار گمرک، میزان صادرات محصولات شیمیایی آلی ۳.۳ میلیون تن، محصولات شیمیایی غیرآلی ۱.۲ میلیون تن، محصولات دارویی ۵ هزار و ۴۰۰ تن، کود ۱.۶ میلیون تن بوده است.

*صادرات ۱۸ تن ابریشم و ۴۲ تن مروارید طبیعی

براساس این گزارش در ۸ ماهه نخست جاری ۱۵ هزار تن پوست غیر از پوست‌های نرم و چرم، ۱۳۵ تن اشیاء ساخته شده از چرم و از احشا کرم ابریشم ۴.۷ تن پوست‌های نرم طبیعی، ۲۷۷ تن مصنوعات حصیر بافی یا سبدبافی، ۱۸ تن ابریشم، ۴ هزار و ۲۰۰ تن پشم، ۵۷۷ تن پنبه، ۵۹ تن الیاف نسجی نباتی، ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن کفش، ۱۰ تن چتر بارانی و آفتابی، ۳۶۱ هزار تن شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن محصولات سرامیکی، ۴۲ تن مروارید طبیعی به کشورهای دیگر صادر شده است.

ارسال نظر