• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90317

بلومبرگ اعلام کرد:حجم اکتشافات نفتی در شرایط کنونی به یک دهم متوسط اکتشاف سالانه از سال 1960 تاکنون رسیده که از کمبود نفت در سالهای آ‌ینده حکایت دارد.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از بلومبرگ، اکتشافات نفتی صورت گرفته در سال 2015 حدود یک دهم متوسط اکتشاف سالانه از سال 1960 تاکنون بوده‌اند.

طی سال جاری نیز احتمالاً اکتشافات نفتی نسبت به سال گذشته هم کمتر باشد و نگرانی‌ها نسبت به نحوه تأمین تقاضای نفت در آینده را گسترش دهند.

در حالی که قیمت نفت طی دو سال گذشته به حدود نصف کاهش یافته است شرکت‌های نفتی نیز بودجه اکتشافات خود را به شدت کاهش داده‌اند در نتیجه بنا به آمارهای مؤسسه وودمکنزی در سال 2015 تنها 2.7 میلیارد بشکه نفت در جهان اکتشاف شد که کمترین میزان اکتشاف سالانه نفت از سال 1947 تاکنون بوده است.

طی سال جاری نیز تاکنون تا پایان ماه گذشته میلادی تنها 736 میلیون بشکه نفت اکتشاف شده است.

با توجه به گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا و تخمین افزایش تقاضای نفت از 94.8 میلیون بشکه در روز در شرایط کنونی به 105.3 میلیون بشکه در روز در سال 2026 آمار فوق بسیار نگران‌کننده هستند.

در حالی که بخشی از این افزایش را نفت شیل آمریکا می‌تواند تأمین کند قفل شدن قیمت نفت زیر 50 دلار باعث شده است که شرکت‌های آمریکایی از سرمایه‌گذاری در استخراج نفت خودداری کنند و تولید این نوع نفت نیز رشد چشمگیری را تجربه نکند.

نیلز هنریک به جز روئم مدیر پروژه ارشد شرکت ریستاد انرژی معتقد  است اکتشافات جدید نفت متعارف نیز در کمترین میزان خود قرار دارد و همین امر تأثیر شدیدی بر عرضه نفت و گاز به خصوص نفت در بازار جهانی خواهد داشت.

ارسال نظر