• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90021

بلومبرگ:

منابع آگاه از مذاکرات ایران با یک شرکت بازرگانی چینی به عنوان واسطه برای فروش نفت به پالایشگاه‌های خصوصی چین شد، این اقدام، استراتژی جدید ایران برای فروش نفت بیشتر برخلاف شیوه‌های فروش مستقیم پیشین است.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از بلومبرگ، گفته می‌شود شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره برای فروش نفت بیشتر به گروه بازرگانی ترافیگورای چین از طریق یک قرارداد بلندمدت است. این استراتژی احتمالا به ایران کمک خواهد کرد تا به بازار پالایشگاه‌های مستقل چینی وارد شود.

افراد آگاه به این مذاکرات که نخواستند نامشان به علت محرمانه بودن این گفتگوها فاش شود، گفتند شرکت ملی نفت ایران ممکن است حجم بیشتری از نفت سنگین خود را به ترافیگورا بفروشد. این محموله‌ها احتمالا سپس به پالایشگاه‌های مستقل چینی که به تی‌پات معروفند فروخته شوند. به گفته این منابع، مذاکرات هنوز ادامه دارد و قراردادی نهایی نشده است.

سخنگوی ترافیگورا در ژنو از اظهارنظر در این‌باره خودداری کرد و مقامات شرکت ملی نفت ایران برای اظهارنظر در دسترس نبودند.

احتمال فروش نفت به تی‌پات‌های چینی به ایران کمک خواهد کرد تا سهم خود در بازار آسیا را پس از لغو تحریم‌ها افزایش دهد. ایران بیشتر نفت خود را از طریق قراردادهای بلندمدت مستقیما به پالایشگاه‌ها می‌فروشد و همچنین به خریداران اجازه می‌دهد که محموله‌های اضافی را به صورت اسپات یا تک محموله دریافت کنند اما ایران اکنون تمایل دارد تا از طریق ترافیگورا به پالایشگاه‌های خصوصی چینی دسترسی پیدا کند چراکه این شرکت بازرگانی برای تامین نفت این پالایشگاه‌ها که معمولا نفت را بی‌ سرو صدا و با مقادیر کم خریداری می‌کنند، امکان بهتری دارد.

ترافیگورا حدود 2 میلیون بشکه نفت سنگین ایران را از شرکت ملی نفت این کشور برای بارگیری در ماه ژوئن خرید و نفتکش‌های حامل این محموله اکنون در سواحل کره جنوبی پهلو گرفته‌اند. پیش‌تر این محموله به‌ مدت 3 هفته در نزدیکی بندر کینگدائوی چین توقف کرده بود، مکانی که تی‌پات‌ها محموله‌های نفتی‌شان را در آنجا تحویل می‌گیرند.

ارسال نظر