• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89793

روسیه برای بار دوم درخواست خود را برای مالکیت بخش وسیعی از قطب شمال به سازمان ملل ارائه کرده است.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از پرس‌تی وی، مسکو در این درخواست بار دیگر با طرح ادعای مالکیت بر 1.2 میلیون کیلومتر مربع از مناطق قطب شمال، از سازمان ملل خواسته است آن را به عنوان خاک روسیه به رسمیت بشناسد.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید این درخواست را به کمیسیون حدود فلات قاره سازمان ملل تسلیم کرده و انتظار می‌رود این سازمان این درخواست را در اولویت قرار داده و پاییز امسال بررسی آن را آغاز کند.  

روسیه نخستین بار در سال 2001 از سازمان ملل خواست این مناطق را به عنوان خاک آن کشور به رسمیت بشناسد که این درخواست به دلیل نبود شواهد کافی رد شد.

روسیه از آن زمان تا کنون گروه‌های گوناگونی از محققان را به قطب شمال فرستاده است تا با گردآوری شواهد و داده‌ها، ادعای مسکو را ثابت کنند.

دانشمندان روسی نیز از این ادعا حمایت کرده و استدلال می‌کنند که قطب شمال بخشی از قارۀ اوراسیا است.

گفته می‌شود قطب شمال حاوی یک چهارم ذخایر کشف نشدۀ نفت و گاز جهان است.

امریکا، کانادا، نروژ و دانمارک نیز به عنوان دیگر کشورهای حاشیۀ قطب شمال سعی کرده‌اند بر بخش‌های از آن ادعا مالکیت کنند تا به ذخایر نفت و گاز این منطقه دسترسی یابند.  

اما در حال حاضر هیچ کشوری بر قطب شمال مالکیت ندارد.

فلات قاره روسیه شامل سه منطقۀ جداگانه به نام‌های فلات بارنتز، فلات دریاری چوکچی و فلات سیبری است. فلات سیبری بزرگ‌ترین فلات قاره در جهان است.  

بر اساس قوانین بین‌المللی، کشورهای حاشیه قطب شمال تا شعاع 370 کیلومتری دریایی از ساحل خود بر این منطقه حق اقتصادی انحصاری دارند.

ارسال نظر